Dün Büyükanıt'ın ağzından beklediği sert mesajları alamayan Emin Çölaşan, tahrik ve yalan dahil her yolu denedi ama ne yaptıysa bir türlü 'tatmin olacak' yanıtları alamadı.

Orggeneral Büyükanıt dün bütün yönlendirici ve kışkırtıcı sorulara rağmen Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olamayacağı konusunda olumsuz bir söz sarf etmedi. Hatta kendisinin olmasını istemese de hukuken buna bir engel bulunmadığını işaret ederek, hukuka olan saygısının altını ısrarla çizdi.

Bütün sorular karşısında tatmin edici yanıt alamayan Çölaşan, bu kez farklı bir yöntem deneyerek, "Başbakan, sizden önceki Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’e ’Hocam’ diye hitap ederdi. Size de böyle hitap etti mi?" diyerek son kozunu oynadı.

Bu soru Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök dahil herkesi şaşkına çevirdi. Öyle ki Özkök bile dayanamayıp böyle abes bir soruyu neden sorduğunu Çölaşan'a sorma ihtiyacı hissetti ve bakın nasıl bir yanıt aldı:

"Emin Çölaşan’ın bu soruyu neden sorduğunu tam anlamadım.

Bu soruyu da Emin Çölaşan’a sordum.

"Niye sormayayım ki" dedi. Ben, "Peki Büyükanıt’ın sözlerinden çok tatmin olmadığın için mi bu soruyu sordun" diye ısrar edince de, "Tabii ki olmadım. Ama başka ne desin ki" dedi"

Öte yandan eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, bu iddiadan büyük üzüntü duyduğunu belirterek. böyle bir hadisenin hiç yaşanmadığını söyledi.

Orgeneral Büyükanıt'tan tatmin edici yanıt alamayan Çölaşan, kendisini "Büyükanıt başka ne desin ki!" diye teselli ederken, bugünkü köşesinde Büyütanıt'a rağmen büyükanıt adına kendi yorumlarını TSK'nınmış gibi sunmakta ısrar ederek yazısını şu ifadelerle noktaladı:

"Daha fazlasını söyleyemezdi. (Geçen pazar günkü yazımı bir kez daha anımsatıyorum.) Askerler için isim önemli değil. Onlar, "o zihniyette birinin" Çankaya’ya çıkmasına karşı. Ama elleri kolları da yasalarla bağlı. Açıkça "çıkmasın, o şahsı, o kafayı, o zihniyeti devletin başında görmek istemiyoruz" demeleri mümkün mü? Elbette değil. Hele böyle dandik "darbe masalcılarının" hortladığı bir ortamda!

O halde dün askerler tarafından verilen mesajı şöyle okumak gerekiyor:

"Karşıyız ama daha fazlasını söylememize yasalar izin vermiyor."

Aksi olsaydı Büyükanıt’ın bu konuda sorulan bütün soruları aynı doğrultuda yanıtlaması, üzerinde bol bol konuşup "bir numaralı aday" veya ötekilere övgü düzmesi, iyimserlik yayması ve şöyle demesi gerekirdi:

"Recep Tayyip Erdoğan olur, onların seçeceği başka biri olur, hiç fark etmez. Onlarla aynı doğrultuda, aynı çizgideyiz. Hepsi de değerli, Cumhuriyet rejimine ve ilkelerine SÖZDE ve ÖZDE, içtenlikle bağlı kimselerdir."

Durum budur, gerçek budur sevgili okuyucularım! AKP’liler dün "Genelkurmay Başkanı tam da bizi, Başbakanımızı tarif etti" dediler! Helal olsun!

Dilin kemiği yok ki! "