Baykal, Büyükanıt’ın “Cumhurbaşkanı, laik cumhuriyete sözde değil özde bağlı olmalı” sözlerini yorumlarken, tarif edilen adayı ve Başbakan Erdoğan'ı karşılaştırdı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın basın toplantısını kurmaylarıyla beraber bulunduğu İstanbul’da televizyondan izledi.
Baykal, Büyükanıt’ın “Cumhurbaşkanı, laik cumhuriyete sözde değil özde bağlı olmalı” sözlerini kurmaylarına “Beklenen bir açıklama. Sayın Büyükanıt’ın sıraladığı Anayasa’da belirtilen Cumhurbaşkanı niteliklerine Erdoğan’ın uymadığı kesin. Genelkurmay Başkanı bu durumu kendi üslubu içinde en açık şekilde dile getirdi AKP’nin ve Başbakan’ın bu mesajı iyi değerlendirmesi gerekir” şeklinde yorumladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın “Cumhurbaşkanı, laik cumhuriyete sözde değil özde bağlı olmalı” sözlerini “Sayın Büyükanıt’ın sıraladığı Anayasa’da belirtilen Cumhurbaşkanı niteliklerine Erdoğan’ın uymadığı kesin. Genelkurmay Başkanı bu durumu kendi üslubu içinde en açık şekilde dile getirdi AKP’nin ve Başbakan’ın bu mesajı iyi değerlendirmesi gerekir” şeklinde yorumladı.

Baykal, Büyükanıt’ın basın toplantısı kurmaylarıyla birlikte bulunduğu İstanbul’da televizyondan izledi. ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Baykal, partili yöneticilere yaptığı değerlendirmede Büyükanıt’ın “Cumhurbaşkanı laik cumhuriyete sözde değil özde bağlı olmalı” sözleri için “Beklenen bir açıklama” dedi.
Baykal, “Sayın Büyükanıt’ın sıraladığı, Anayasa’da belirtilen Cumhurbaşkanı niteliklerine Başbakan Erdoğan’ın uymadığı kesin. Genelkurmay Başkanı bu durumu kendi üslubu içinde en açık şekilde dile getirdi. AKP ve Erdoğan’ın mesajı doğru değerlendirmesi gerekir. Büyükanıt, bu konuşmayla neyi kastetti, AKP ve Erdoğan’ın bunu iyi anlaması gerekir. Ortada kimin aday olduğu belli. ‘Sözde değil özde bağlı olmalı’ değerlendirmesi tamamen Erdoğan’a dönük bir değerlendirmedir” diye konuştu.
Türkiye’nin 7 yılı cumhurbaşkanlığı makamını tartışarak geçiremeyeceğini belirten Baykal, daha önce parti grup toplantılarında kendisinin işaret ettiği ve Büyükanıt’ın da basın toplantısında vurguladığı, “Cumhurbaşkanı aynı zamanda TSK’nın Başkomutanı olacaktır” sözlerinin önemini vurguladı.
Baykal, “Anayasa’da dile getirilen nitelikleri taşımayan Cumhurbaşkanını TSK benimsemeyecektir, anayasal kurumlar arasında ilişkiler en alt düzeye inecektir çatışma, sürtüşme, kaos olacaktır. Türkiye bunu kaldıramaz Cumhurbaşkanı mutlaka uzlaşma ile seçilmelidir.”