Siyasi anlamda sıcak günler yaşayan Ankara'yı İzmir'den sadece seyrettiğini ısrarla vurgulayan emekli Org. Hilmi Özkök'ün ailesiyle birlikte objektifler poz vermesi farklı yorumlandı:

İşte hürriyet.com.tr'deki ilginç kulis bilgileri... Neden böyle bir gündem oluşturulmaya çalışıldığının yorumunu siz okuyucularımıza bırakıyoruz.
"Sanki adaylık pozu

Genelkurmay Başkanıyken vermediği pozu şimdi neden verdi.

Emekli Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün yaptığı açıklamalardan sonra gazetelerin Ankara bürolarında "Acaba neden" böyle bir açıklama yaptı sorusu soruldu.
Kulisler karıştı.
Koridorlardaki "fısıltı rüzgarı" daha da kuvvetli esmeye başladı.
Soru bir kez daha soruldu:
"Emekli Orgeneral Özkök bugüne kadar hiçbir kez arkasına damat gelin fotoğrafı alarak yanına da eşini ve torununu oturtarak fotoğraf çektirmemişti. Şimdi A.A.'ya bir demeç verirken acaba neden böyle bir aile fotoğraf çektirme gereği duydu."
Bu sorunun Ankara kulislerinde değişik yorumları yapıldı
İlk yorum şuydu:
" Hilmi Özkök Cumhurbaşkanlığına giden en kritik yolda kendisi ile ilgili ortaya atılan bazı hassas konulara cevap vermek istiyordu. Ancak bu cevabı verirken tek başına konuşabilirdi. Öyle yapmadı. Torununu da yanına aldı. Ve arkasına da oğlunu ve gelinini alarak bir görüntü verdi. İşte sorular da burada başladı. Çünkü bu tür aile fotoğrafları genellikle Cumhurbaşkanlığı makamında kamuoyuna açılır."
İkinci soru ise şuydu:
"Fotoğraf Urla'da çekildiğine göre, acaba Hilmi Özkök'ün oğlu Gürler Özkök işini bırakıp neden oradaydı?"
Ve diğer soru:
"Acaba Gürler Özkök neden o gün babasının yanına gelirken eşi ve çocuğunu da almıştı?"
İşte bütün bu sorular Özkök'ün bu açıklamayı yapmadan önce bu fotoğrafı planlayıp planlamadığı sorusuna da tetikliyordu.
Türk silahlı Kuvvetleri'nin tecrübeli bir emekli komutanı bu durumu Hürriyet.com.tr'ye şöyle yorumladı:
"Özkök Paşa, bizim değerli bir komutanımızdır. Ve Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt'tan hemen önce böyle bir konuşma yapmak ve böyle bir fotoğraf verme gereği duyuyorsa bunun bir anlamı vardır."
Evet işte manzara bu:
- Org. Özkök, Org Büyükanıt'ın basın toplantısını bile bile neden konuştu.
- Org. Özkök Genelkurmay Başkanlığı sırasında emekli Orgenerallerin konuşmasına karşı çıkmıştı. Ve hatta TSK içinde kendisinden başka konuşma yapılmayacağını bir demeç olarak yayınlamıştı.
- Peki o zaman şimdi neden konuşmuştu?
- Bu konuşmayı yaparken neden şimdiki Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'a bilgi vermemişti.
- Ve Urla 'daki evinde, yalnızca A.A. kendisine bir albüm hediye etmeye gelmişti. Bu hediyeyi kabul ederken neden bu tür bir aile fotoğrafı verme gereği duymuştu.
Evet Ankara kulislerinde cevabı aranan fısıltılar ve kulisler böyle.
Şu an saat 01:49
Hurriyet.com.tr bu soruların cevabı için çalışmaya devam ediyor."