Trakya Üniversitesi, okulun eski rektörü Prof. Dr. Osman İnce hakkında 'ameliyat için bıçak parası aldığı' iddiasıyla suç duyurusunda bulunup, soruşturma başlattı.


Trakya Üniversitesi'nde iki dönem üst üste rektörlük görevini yürüten Prof. Dr. Osman İnci'nin, ameliyat ettiği hastalardan bıçak parası adı altında ücret aldığı yönündeki iddialar üniversitede şok etkisi yarattı. Geçen ocakta eşi Müşerref Altınelli'yi Trakya Üniversitesi'ne bağlı Tıp Fakültesi'nde ameliyat ettiren Kırklareli Vergi Dairesi memuru Servet Altınelli'nin şikâyeti üzerine dekanlık tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor.

Altınelli, soruşturma kuruluna verdiği ifade de 1000 YTL parayı, fakültede görevli memur Murat Demirelli'nin bağış makbuzu vereceği sözü üzerine verdiğini ancak paranın karşılığında herhangi bir makbuz alamadığını öne sürerek, sorumlular hakkında cezai işlem yapılmasını istedi. İddialar üzerine, fakülte de hastabakıcı olan Murat Demirelli'nin ifadesine başvuran soruşturma kurulu ise Demirelli'nin ifadeleri karşısında şaşkına döndü.

ALINDI AMA KİME GİTTİ

İfadesinde, hasta Müşerref Altınelli'nin ameliyatı için 1000 YTL parayı aldığını kabul eden Murat Demirelli'nin bu parayı Prof. Dr. Osman Inci'ye ilettiğini söylemesi üzerine harekete geçen kurul durumu Trakya Üniversitesi Rektörlüğü'ne bildirdi. Demirelli verdiği ifadesinde ek olarak şunları aktardı: "Hastanın eşi Servet Altınelli'den 10 YTL parayı, 'ameliyata Dr. Esat Hoca girecek' di aldım ancak parayı bir süredir gördüğü alkol ve p sikolojik tedavi nedeniyle raporlu olan Esat Bey’in yerine onun hastalarının ameliyatlarını yapan Prof. Inci'ye ilettim. Prof. Inci'nin aldığı para sadece olayla sınırlı olmayıp sayılan oldukça fazladır"

İNŞALLAH DOĞRU OLMAZ

Soruşturma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmet Dökmeci tüm tarafların ifadelerini aldıkları belirterek, en geç iki hafta içinde olayın aydın] turnasına çalışılacağını belirtti. Prof.Dökme şunları söyledi: "İddialar çok çirkin. Doğru < mamasını temenni ediyoruz. Prof. İnci üniversitemiz için çok değerli bir isimdir. Parayı veri hasta yakınından, olaya adı karışan her kişiye k dar tek tek ifade alındı. Konudan rektörlüğümüzü de haberdar ettik. Onlar da prosedür gere konuyu savcılığa intikal ettirdiler. Üniversitemizde böyle bir durumun yaşanması bizi çok üzdü."

SUÇLAMALARI REDDETTİ
Prof. Dr. İnci tüm suçlamaları reddederek komploya alet edildiğini iddia etti. Prof. İnci, soruşturmadan haberdar olmadığınıöne süre­rek şöyle konuştu: "Olayı ilk gündeme getiren benim. Mu­rat Demirelli'ye 1000 YTL para ödediklerini ve karşılığında makbuz alamadıklarını söyledi­ler. Ben de iddiayı ortaya atan­ları hastane müdürü Nevzat Üs-tün'e yönlendirdim. Sonra olanlardan haberim yok. Orta­da bir soruşturma filan yok."