Sermaye Piyasası Kurulu, Emek Elektrik Endüstrisi A.Ş. hisse senetlerinde manipülatif işlemler gerçekleştirdiği gerekçesiyle, 7 kişi hakkında suç duyurusunda bulunma kararı verdi.

SPK'nın bugün yayımlanan haftalık bülteninde, Can Dilmener'e borsalarda işlem yapma yasağı getirilirken, Mecnur Çolak, Murat İlgeç, Mehmet Tahir Görpeoğlu, Can Dilmener, Cihan Sütşurup, Hakan Buharalı ve Ahmet Özgür hakkında zaten var olan aynı yöndeki yasağın tekrarlanmasına karar verildiği de bildirildi.

Aynı şekilde, Mithat Kani Kahraman'a bir borsa dergisinde Emek Elektrik hakkında yanıltıcı nitelikte haber ve yorumlarının yayımlanması nedeniyle suç duyurusunda bulunulması ve borsada işlem yasağı yaptırımı getirildi.
Kurul, ayrıca Ege Elektrik Endüstrisi A.Ş.'nin mali işlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlhan Dalgıç hakkında, şirket hisse senetlerinde “içerden öğrenilen ticaret suçunu” oluşturan işlemlerde bulunduğu gerekçesiyle cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmasını hükme bağladı.

-MENKUL KIYMET İHRAÇLARI

SPK bu hafta, 3 adet hisse senedi ihraç talebini kurul kaydına almayı kabul etti.
Kurul, İyaş Isparta Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin iç kaynaklardan karşılanmak üzere 14.515.600 YTL, Alcatel Teletaş Telekomünikasyon Endüstri Ticaret A.Ş'nin iç kaynaklardan karşılanmak üzere 16.700.772 YTL, Şeker Finansal Kiralama A.Ş'nin de nakit artırım yoluyla karşılanmak üzere 10.000.000 YTL değerinde hisse senedi ihraç talebinin kurul kaydına alınmasına karar verdi.

SPK ayrıca, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş'nin kayıtlı sermaye tavanını 200 milyon YTL'den 900 milyon YTL'ye, Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret ve Gıda Sanayi A.Ş'nin kayıtlı sermaye tavanını 50 milyon YTL'den 200 milyon YTL'ye, Klimasan Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin de kayıtlı sermaye tavanını 15 milyon YTL'den 40 milyon YTL'ye yükseltme taleplerini kayda aldı.

Kurul, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin, 30 milyon YTL tutarında 3 milyon pay sayılı İş Yatırım Dow Jones Türkiye Eşit Ağırlıklı 15 A Tipi Borsa Yatırım Fonu ihraç talebinin de kurul kaydına alınmasını onayladı.