Yargıtay Onursal Başkanı: Cumhurbaşkanlığı seçiminde 184-367 şartı yok, bunlar sanal rakam

13 Nisan 2007 Cuma
Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, ”Cumhurbaşkanlığı seçiminde 184 ve 367 oyda ısrar edenler yanlış düşünüyorlar. Bu rakamlar sanal birer sayıdır”dedi.
Giresun Valisi Mustafa Taşkesin'i makamında ziyaret eden Selçuk, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyunda Cumhurbaşkanı olacağı yönünde tartışmalar yaşanıyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki soruya karşılık Selçuk, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili, kişilere özel sorular sormayınız. Kişiler hakkında değerlendirme yapmam”dedi.
Cumhurbaşkanını belirleyen kriterlerin Anayasa'da bulunduğunu, bu ölçütleri taşıyan kişinin zamanı gelince Cumhurbaşkanı olacağını ifade eden Selçuk, şunları söyledi:
“Cumhurbaşkanlığı seçiminde oturumun açılması için ortaya atılan 367 ve 184 sayıları doğru değildir. Ortada, 184 veya 367 diye bir rakam yoktur. O gün Cumhurbaşkanlığı seçimi TBMM'de tek gündemle açılacaktır. Meclis başkanının yapacağı tek şey, Meclisi açtığını ve oylamanın başlayacağını söylemesidir... 184 ve 367 oyda ısrar edenler yanlış düşünüyorlar. Bu rakamlar sanal birer sayıdır. Böyle bir sayı söz konusu değildir.”