Canlı bomba, internet kafede saldırı emri beklerken, 9 kilogram patlayıcı ile yakalandı

13 Nisan 2007 Cuma
Adana'da üzerinde taşıdığı iki tesirli el bombası ile 9 kilo 750 gram plastik patlayıcı, 14 elektrikli fünye ve bol miktarda bomba yapımında kullanılan malzeme ile yakalanan teröristin, adliye çevresinde intihar eylemi yapmayı planladığı belirlendi.
Dün akşam Adana Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, kentin en işlek merkezlerinden Çakmak Caddesi'ndeki bir internet kafeye düzenlediği operasyonda yakaladığı PKK terör örgütü üyesi kadın zanlıya, olay yerinde tatbikat yaptırıldı.
Emniyetteki sorgulama sırasında ismini vermeyen zanlının, terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki kamplarda eğitim gördüğü ve intihar eylemi gerçekleştirmek üzere Adana'ya geldiği belirlendi.
Üzerinden iki tesirli el bombası, 9 kilo 750 gram plastik patlayıcı, 14 elektrikli fünye ile bol miktarda, bomba yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış pil, ampul, kablo ve anahtar düğmesi elde edilen zanlının, adliye çevresinde 2 gün süresince keşif çalışması yaptığı öğrenildi.
'Mebruke Binici' adına düzenlenmiş sahte kimlikle yakalanan zanlının, adliye binası çevresinde bombayla intihar eylemi gerçekleştirmeyi planladığı, yakalandığı gün saldırıyla ilgili internetten biriyle görüştüğü belirtildi.
Yetkililer, zanlının bağlantı içinde olduğu terör örgütü üyelerinin yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdiler.

İSTANBUL'DA YAKALANAN CANLI BOMBA TUTUKLANDI
Fırat Üniversitesi Keban Meslek Yüksekokulu öğrencisiyken 5 yıl önce okulu terk edip terör örgütü PKK'ya katıldığı belirlenen 29 yaşındaki Aslı Doğan, geçtiğimiz Pazar günü Taksim Meydanı'nda yelteneceği kanlı eylem son anda önlendikten sonra, kendisine yardım ve yataklık ettiği ileri sürülen Nura Kurt ile birlikte tutuklandı. Aşık olduğu PKK militanı tarafından terörist olarak eğitilen Doğan, Türkiye'ye girdikten sonra takibe alınmıştı.

ÖRGÜT İHBAR ETMİŞTİ
Geçtiğimiz Pazar günü örgüt içinden gelen bir ihbar ile Aslı Doğan'ın, sırt çantasına yüklediği ve düzenekle butona bağladığı 5 kilo 300 gram bombayla eylem yapacağı öğrenildi. Taksim'de MOBESE kameralarıyla da takibe alınan Doğan, elini cebinden çıkarttığı an, sivil giyimli polis tarafından sırt çantasının fermuar ucunda bulunan butona basamadan yakalandı. Polis; A4 ve TNT kalıplarından oluşan bomba ve bir kavanoz içindeki düzeneği etkisiz hale getirdi.