Genelkurmay'ın talimatıyla, Savcı polisle Nokta dergisini bastı, bilgisayarlarda günlük aranıyor

13 Nisan 2007 Cuma
TSK'nın basın hakkında hazırladığı Andıç belgesi ve Oramiral Örnek'e ait olduğu öne sürülen darbe planlarıyla ilgili haberler yapan ve haklarında suç duyurusu yapılan Nokta dergisinin merkezine polis baskın düzenledi. Şu anda merkezde arama yapılıyor.
En son, Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek’in “darbe yapılacağına ilişkin” ifadelerinin yer aldığı öne sürülen günlüğü yayınlan Nokta Dergisi'nde polis arama yapıyor. Dergi çalışanları çok sayıda polisin derginin tüm odalarında arama yaptığını söyledi.
Dergi çalışanları, çok sayıda polisin derginin tüm odalarında arama yaptığını söyledi. Polislerin, Nokta Dergisi’ndeki araması devam ediyor
Polis ekipleri, derginin belge ve bilgisayarlarına el koyarken, yönetici ve editörler dışındaki çalışanları bina dışına çıkardı.
Nokta Dergisi’nin Bakırköy İncirli Caddesinde bulunan merkezine 12.00 sularında gelen polis ekiplerinin araması devam ediyor. Genelkurmay Başkanlığı’nın yürüttüğü soruşturma çerçevesinde Ankara’dan gelen talimatla, Bakırköy Savcılığından alınan izinle Nokta Dergisi’nde arama yapıldığı öğrenildi. Savcı gözetiminde aramalarını sürdüren Bakırköy Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı mali polislerin de bulunduğu ekipler, dergideki belge ve bilgisayarlara el koydu. Ekipler öncelikle, çalışanları bir odada topladı ve sonrasında Nokta Dergisi Genel Yayın Müdürü Alper Görmüş ve editörler dışında tüm çalışanları dışarı çıkardı. Dergide arama devam ederken ekiplerin, bilgisayarların kimler tarafından kullanıldığını belirlemek için de çalışma yürüttüğü ifade edildi.
Polislerin halen incelemesi sürerken, Nokta Dergisi Genel Koordinatörü Haluk Örgün yaptığı açıklamada, "Rutin bir arama yapılıyor. Askeri savcılığın talimatıyla Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından arama yapılıyor. Sanıyorum son sayıyla ilgili değil" dedi.
Nokta Dergisi 29 Mart tarihli sayısında Özden Örnek’in 2 bin sayfalık günlüklerini yayınlamış ve 2004 yılında iki ayrı darbe planı yapıldığı iddialarını ortaya atmıştı. Bu haber nedeniyle TCK’nın 318 ve 319’uncu maddeleri uyarınca Nokta Dergisi hakkında soruşturma başlatılmıştı. Öte yandan, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında, Örnek’e ait olduğu iddia edilen günlüğün Genelkurmay arşivinde bulunmadığını söylemişti. Büyükanıt, “Bütün arşivi tarattım böyle bir belge ya da benzer bir yazışma yok” demişti.

TEPKİLER
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Nokta dergisindeki polis incelemesine ilişkin, Basın Kanunu'nun, "Gazetecilerin haber kaynağını açıklamaya zorlanamayacağını" açıkça ifade ettiğini bildirdi.
TGS'den yayınlanan yazılı açıklamada, Nokta Dergisi'nde polisin bugün incelemede bulunduğu hatırlatıldı.
Bu incelemenin, "Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün ne denli ağır baskı altında olduğunu bir kez daha gösterdiği" görüşüne yer verilen açıklamada, "Nokta Dergisi'ne düzenlenen operasyon hukuka aykırıdır. Bu operasyon, gazetecilerin haber kaynağını açıklamama hakkının ihlâl edilmesi anlamını taşımaktadır. Basın Kanunu, gazetecilerin haber kaynağını açıklamaya zorlanamayacağını açıkça belirtmektedir. Hukuku hiçe sayarak yapılan bu uygulamayı kınıyoruz" denildi.