Marmaris bombacısının dosyası ortaya çıktı 14'ünde PKK'ya katıldı, 10 kişinin katili oldu!

13 Nisan 2007 Cuma
MUĞLA'nın Marmaris, Ula, Antalya'nın Manavgat, Aydın'ın da Kuşadası İlçeleri'nde meydana gelen 1'i başkomiser 10 kişinin ölümü, turistlerin de aralarında bulunduğu 67 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıları planlayıp gerçekleştirdiği iddiasıyla İzmir'de yakalanan ‘Mervan’ kod adlı 32 yaşındaki U.A. ile kendisine yardım yataklıkta bulundukları öne sürülen 1'i kadın 3 kişinin sorgusu sürüyor. PKK terör örgütünün Türkiye'deki bombalı saldırılarının baş planlayıcısı, Ege Bölgesi'nin de askeri kanat sorumlusu olduğu belirtilen U.A.'nın, kanlı eylemlerinin ardından, prestij kazandırma ve örgütün dağılan tabanını tekrar oluşturup kıyı kesimlere açılımını sağlamak amacıyla İzmir'e geldiği, Alsancak'ta travestilerin yoğunlukta bulunduğu sokakta ev kiralayıp kamufle olmaya çalıştığı ortaya çıktı.
İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, iki yıl önce, 30 Nisan'da, Aydın'ın Kuşadası İlçesi'ndeki Atatürk Heykeli önünde bulunan şüpheli paketin imha edilmesi sırasında Başkomiser Yaşar Aykaç'ın şehit olması, 4 polis memurunun yaralanması, yine aynı ilçede, 16 Temmuz'da, Kadınlar Denizi'ne giden minibüsteki patlamada 2'si turist 5 kişinin ölümü, 13 kişinin yaralanması, geçen yıl 25 Haziran'da, Antalya'nın Manavgat İlçesi'ndeki Büyük Şelale'de meydana gelen, önce tüp sanılan daha sonra bombadan kaynaklandığı belirlenen patlamada 1'i Türk 3'ü turist 4 kişinin ölümü, 28 kişinin yaralanması, 27 Ağustos'ta, Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, biri minibüste olmak üzere peşpeşe meydana gelen patlamalarda 12'si turist 21 kişinin yaralanması, 14 Eylül'de, Marmaris'e bağlı Ula İlçesi'nde, jandarma aracına el bombası atılıp 1 erin yaralanması olaylarını planlayıp, kendisi veya diğer örgüt elemanları aracılığıyla gerçekleştirdiği ileri sürülen U.A.'nın, İzmir'de olduğu bilgisini edindi.
Marmaris İlçesi'ndeki saldırılara karışıp 28 Ekim'de, Gaziantep'te bayramlaşmaya gittiği babaevinde yakalanıp tutuklanan M.Y.'nin ifadeleri doğrultusunda harekete geçen polis, her yerde aradığı U.A.'nın, iki haftadır İzmir'de bulunduğunu, bir ara İstanbul'a gittiğini daha sonra tekrar İzmir'e geldiğini belirledi. Takip başlatan polis, geçen 9 Nisan akşamı, Fuar Kültürpark'ta, yeni eylemlerini konuşmak için buluşma noktasına gelen U.A. ve S.G.'yi yakalamayı başardı.

SAHTE KİMLİK TAŞIYOR
İzmir'de planladığı eylemleri öncesi inşaatlarda kartonpiyer ustası olarak çalışıp hedefleri için keşif yaptığı tespit edilen U.A.'nın yanında yakalanan S.G.'yle İstanbul'da tanıştığı, kız arkadaşından ayrıldığı ve ailesiyle sorunları nedeniyle arayış içinde olduğunu farkedip yanına çektiği saptandı. Üzerinde sahte kimlik de çıkan U.A. ve S.G.'nin ifadeleri üzerine U.A.'nın evinin kiralanması konusunda kendisine yardımcı olan inşaat işleriyle uğraşan E.D. ile birlikte M.K. adlı kadın da yakalanarak gözaltına alındı. Zanlıların yarın adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

KONAK PİER, KEMERALTI, ÇEŞME HEDEFTEYDİ
Mardin ve Muğla gibi kentlerin kırsal kesimlerinde imal ettiği bombaları, Türkiye'nin dört bir tarafındaki eylemcilere kuryeler aracılığıyla gönderdiği saptanan, talimatları cep bilgisiyarı aracılığıyla aldığı saptanan U.A.'nın, İzmir'de, yanında askeri bir limanın bulunduğu ‘Konak Pier’ adlı alışveriş merkezi başta olmak üzere Kemeraltı Çarşısı, Çeşme ve diğer yazlık bölgeleri, yaklaşan yaz aylarında kana bulamayı amaçladığı kaydedildi.
Saldırılarıyla ilgili, çeşitli defalar Kuzey Irak'a gidip terör örgütünün üst düzey görevlilerine brifing verdikten sonra yeni eylemler için ülkeye geri döndüğü de tepsit edilen U.A.'nın, adamlarıyla birlikte ilk önce Denizli'nin Tavas İlçesi'nin kırsalında saklandığı, Ege Bölgesi'ndeki eylemleri için, Denizli'den Muğla'ya kadar 11 gün boyunca plastik patlayıcı ve ağır silahlarla yürüdüğü anlaşıldı.

MARMARİS'TE TATBİKAT
Marmaris'te suça karıştığı bölgelerde geniş güvenlik önlemleri arasında tatbikat yaptırılan U.A.'nın, sorgulaması sırasında, örgüt içinde lider konumunda olduğu da ortaya çıktı. Terör örgütünün, Türkiye'deki bombalı saldırılarının baş planlayıcısı, Ege Bölgesi'nin de askeri kanat sorumlusu olan U.A.'nın, 14 yaşındayken örgüte girdiği, yaşadığı, İstanbul'dan, önce Rusya ardından İran'a sonra da Kuzey Irak'a geçtiği, burada ileri derece bomba eğitimi alıp verdiği, 1999 yılında, 30 kişilik terörist grubunun lideri olarak Mardin, Şırnak arasındaki Gabar Dağı'na geldiği, bölgede, pusu kurulup askeri araçların taranması, silahlı kuvvetler mensuplarının şehit edilmesi, bombalama gibi olaylara karıştığı belirlendi.
U.A.'nın, 2000 yılında, Kuzey Irak'a döndüğü, 3 yıllık faaliyetinin ardından yine aynı bölgeye geldiği, bir sene sonra döndüğü ortaya çıktı. 2005 yılında ise U.A.'nın, yanına verilen 3 bombacıyla birlikte, Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde eylemlerini gerçekleştirmek üzere ilk önce Denizli'nin Tavas İlçesi kırsalına geldiği, planladığı saldırılar için Muğla'nın Marmaris İlçesi'nin kırsalına kadar 11 gün boyunca plastik patlayıcı ve ağır silahlarla yürüdüğü kaydedildi.
Antalya ve Kuşadası'ndaki saldırıların bombalarını hazırlayan, Marmaris İlçesi'ndeki saldırıları da kendisi gerçekleştiren U.A.'nın, bilinen eylemlerinin yanı sıra, geçen 28 Ağustos'ta, Marmaris'te Atatürk Caddesi'ndeki çöp sepetinde patlama, aynı gün, aynı cadde üzerinde 300 metre ilerideki çöp sepetinde patlama, Uzunyalı Mevkii'ndeki bir otelin önünde, etkisiz hale getirilen kuma gömülü bomba düzeneğinin yerleştirilmesi, 9 Eylül'de, Köyceğiz İlçesi'ndeki Polis Lojmanları'na saldırı yapma hazırlığındayken kendisini farkeden polislerle silahla çatışmaya girme, 10 Ekim'de Ula Göleti seyir tepesindeki bir restorandan silahlı gasp olaylarını da gerçekleştirdiği, yazın Antalya Kaleiçi'ne plastik patlayıcılı bir çanta bıraktığı, ancak bunun imha edildiği belirlendi. Ölen ya da yaralanan kişilerin olmadığı bu saldırıların ardından U.A.'nın Kuzey Irak'a gittiği, terör örgütünün elebaşılarına brifing verdikten sonra, Ege Bölgesi askeri kanat sorumlusu olarak görevlendirilip yeni eylemler için İzmir'e döndüğü anlaşıldı.

SUÇUNU İTİRAF ETTİ
U.A., kendisine yöneltilen tüm suçlamaları kabul ederken, amacının. ses getirmek, örgüte prestij kazandırmak olduğunu söyledi. U.A., eylemlerini gerçekleştirdikten sonra uzak bir mesafeden yaşananları izlediğini, başarılı olduğuna inandıktan sonra kırsal kesimdeki saklandığı yerine döndüğünü dile getirdi. Zanlılardan E.G. ve M.K., suçlamaları kabul etmezken, S.G., arayış içinde olduğu için U.A.'nın yanında bulunduğunu itiraf etti.

EGE'DE GEÇİT YOK
Emniyet yetkilileri, örgüt içinde önemli rol üstlenen, bomba lideri konumundaki U.A.'nın yakalanmasıyla Ege Bölgesi'nde yaz aylarında yaşanacak kanlı eylemlerin önüne geçildiğini, hedefinin, yanında askeri bir liman bulunan ‘Konak Pier’ alışveriş merkezi başta olmak üzere Kemeraltı Çarşısı, Çeşme ve diğer yazlık bölgeler olduğunu kaydetti.
Şu ana kadar herhangi bir patlayıcı ve silah ele geçirilmediğini söyleyen yetkililer, U.A.'yla hareket ettikleri belirlenen diğer örgüt elemanlarının da yakalanması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Yetkililer, U.A.'nın hedef seçtiği bölgeye yerleştikten sonra silah ve mühimmatın örgüt elemanları aracılığıyla kendisine çeşitli yollarla gönderildiğini, yanında taşımadığını kaydetti. Ek gözaltı süresi alınan U.A. ile diğer 3 zanlının, işlemlerin tamamlanmasının ardından yarın adliyeye sevkedileceği belirtildi.
Bu arada U.A.'nın Adana'ya bugün yakalanan kadın bombacıya patlayıcı temin eden kişi olup olmadığının da araştırıldığı bildirildi.