Basın açıklaması meydan savaşına döndü

13 Nisan 2007 Cuma
Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde görülen bir duruşma nedeniyle basın açıklaması yapan gruba polis müdahale etti.
Yasa dışı örgüt üyesi oldukları iddia edilen 17’si tutuklu 24 kişinin yargılandığı dava nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.
Adliyenin mahkeme salonlarının bulunduğu kısma gelmek isteyenler, sokağın başında oluşturulan güvenlik noktasından arama yapılarak içeriye alındı. Binanın çatısında da keskin nişancılar görev yaptı.
Davanın sanıklarının adliyeye getirilmesinin ardından Beşiktaş’taki İskele Meydanı’nda toplanan gruptakiler pankartlar açtılar. Ellerinde çeşitli bayrak ve dövizler de bulunan grup adına bir basın açıklaması okundu. Açıklamada, yargılanan kişilere destek verildiği ifade edildi.
Bu sırada bir emniyet görevlisi, gruptakilere basın açıklaması sürelerinin dolduğunu, dağılmamaları durumunda müdahale edileceği yönünde uyarıda bulundu. Polisin dağılın uyarısını dikkate almayan gurup üyeleri slogan atmaya devam etti. Polisler ile taş atan protestocular arasında çatışma çıktı.
Gruptakilerin dağılmaması üzerine Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, gruba gaz ve cop kullanarak müdahale ettiler. Bunun üzerine gruptakiler Dolmabahçe Caddesi’ne doğru kaçmaya başladılar. Polislerin gaz kullanarak takip ettiği gruptan bazı kişiler 3 banka şubesinin camlarını kırdılar.
Şair Nedim Caddesi ile Spor Caddesi’ne doğru yönelen gruptan bazı kişiler gözaltına alındı. Bazı kişilerin de yaralandığı görüldü.
Bu arada müdahale sırasında trafik dururken, bazı basın mensupları ile çevredeki vatandaşlar da gaz etkilendi.