Genelkurmay başkanlarının basın toplantısı yapması pek usulden değildir, asker düşüncelerini gerek gördüğü takdirde kamuoyuna yazılı açıklamayla duyurur. Komutan normal şartlarda basının karşısına soru-cevabı da kapsayacak biçimde çıkmaz. Dolayısıyla medyanın basın toplantısı haberine olağanüstü anlam yüklemesini normal karşılamak lazım.

Peki Büyükanıt Paşa ne söyledi? Bir buçuk saate yaklaşan konuşmayı baştan sona izledim. Tabii televizyondan... Paşa sözlerine başlarken toplantı tarihinin özel bir anlamı olmadığına özellikle vurgu yaptı. Çok dikkatli bir üslup kullandı ve net konuştu. Farklı yönlere çekilecek esneklikten kaçındı. Bilhassa cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale olarak yorumlanabilecek sözler sarf etmedi.

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın basın toplantısı, gerek zamanlaması gerek vaat ettiği içerik itibariyle Türkiye'yi iki gün boyunca heyecanlandırdığı için bazı kanallar tarafından canlı olarak yayınlandı. Bütün Türkiye, basın toplantısını başından sonuna televizyondan izledi. Büyükanıt Paşa’nın konuşmasında yaptığı vurguları, tonlamaları, jest ve mimikleri ayrıntılarıyla bütün bir Türkiye gördü.

MEDYANIN SINAVI

Medya, Büyükanıt Paşa’nın karşısında ağır toplarıyla yer aldı. Bu pozisyonda, medya hem salonda, hem de ekranın karşısındaydı. Dolayısıyla medya soluğunu tutup cumbur cemaat Büyükanıt Paşa’nın konuşmasına kilitlendi. Basın toplantısı olduğu için doğal olarak Büyükanıt'ın muhatabı medyaydı. Üstelik yapılacak konuşmanın ‘akreditasyon’ ve ‘günlük yayını’ konularını da içerdiği önceden bilindiğinden medya kendisine ilişkin bir değerlendirme de bekliyordu.

Türkiye, heyecanlıydı ve dikkatle izledi. Heyecan kimileri açısından "askeri çıkış endişesi", kimileri açısından ise "askeri müdahale beklentisi"nden kaynaklanıyordu. Beklentide olanlar, askerin bu sürece açıktan müdahil olmasını istiyordu, hâlâ daha da istiyor. O çevreler, Büyükanıt'ın dün düzenlediği basın toplantısındaki sözlerini bilmiyorum yeterli bir müdahale olarak görecekler mi? Öte yandan endişeliler de, sanki burası Türkiye değilmiş, askerin siyasi sistem üzerinde herhangi bir ağırlığı yokmuş gibi yapıyor, 'Askere bu konuda söz söylemek düşmez' diyorlardı. Bilmiyorum, onlar dünkü sözler üzerine ne düşündüler?

Medya da elbette ‘endişeliler’ ve ‘beklentide olanlar’ olarak ikiye ayrılıyordu, diyebiliriz. Bu durumda sözkonusu basın toplantısı, medyanın imtihanı oludu. Herkesin izlediği bu basın toplantısı medyaya nasıl yansıyacaktı?

Aslında basın toplantısı biter bitmez, medya gruplarının yorumlarını televizyon ekranlarından, radyolardan ve internet sitelerinden öğrendik. Elimizde somut bir veri olduğu için, medya grupların yaptığı yorumları, hem gazete başlıklarına göz atarak, hem de köşe yazarlarının kimi tespitlerine değinenerek dikkatlerinize sunmak istiyorum.


Peki gazeteler Büyükanıt'ı nasıl gördü?

Önce beklentide olan gazetelerin başlıklarına bir göz atalım:

Hürriyet:”Beş çarpıcı açıklama”,
Milliyet: “Söze değil öze bakın”,
Vakit, “Akredite ciddiyeti",
Cumhuriyet, “Sözde değil özde”,
Sabah, “Erdoğan'a sarı ışık”,
Vatan, “Sözde değil özde laik Başkomutan”,
Radikal, “Askerin Çankaya kriteri: Cumhuriyet değerlerine sözde değil özde bağlılık.”,
Takvim, “ Sözde değil özde Laik Başkomutan”,
Akşam, ‘Sözde değil özde vurgusu”,

Şimdi de endişeli gazetelerin başlıklarına bir bakalım:

Star, “En sivili Büyükanıt.”,
Zaman, “Orgeneral Büyükanıt'tan çarpıcı mesajlar”,
Yeni Şafak, “Hukuka bağlılık mesajı”,
Bugün, “4 yıldızlı 4 mesaj”,
Türkiye “K.Irak’a girmeliyiz.”,
Milli Gazete, “Büyükanıt, terör destekçilerine sert çıktı.”

TOPLANTIDAKİ GAZETECİLERİN SINAVI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ta başında konuşmasını medyanın muhtemal sorularına cevap olacak şekilde hazırladığını açıkladı. Yine de kimi gazeteciler istediklerini duymak için onu çok zorladılar.
Yaşar Büyükanıt, gazetecilerin bütün yönlendirici ve kışkırtıcı sorulara rağmen Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olamayacağı konusunda olumsuz bir söz sarf etmedi. Hatta kendisinin olmasını istemese de hukuken buna bir engel bulunmadığını işaret ederek, hukuka olan saygısının altını ısrarla çizdi: “Efendim, Cumhurbaşkanı aynı zamanda Başkomutan. Siz, subay eşlerinin başörtüsü takmasına karşısınız. Başkomutanınızın eşinin başı örtülü olmasını nasıl karşılarsınız?” Büyükanıt’ın cevabı netti: "Cumhurbaşkanlığı meselesindeki görüşlerimi söyledim, ilâve edecek bir şey yoktur"

Bir gazeteci yine zorladı: “Hilmi Özkök'e, Erdoğan 'Hocam' diye hitap ediyordu. Size de 'Hocam' diyor mu?” Cevap tek bir cümle: "Hayır, demiyor."

Gazeteciler zorlamaya devam etti: "Cumhurbaşkanı sadece sözde değil, özde de laik Cumhuriyet'e ve Atatürk ilkelerine bağlı olmalıdır" diyorsunuz. Böyle biri seçilmediği takdirde, Türk Silâhlı Kuvvetleri tavır alır mı? Genelkurmay Başkanı'nın cevabı: "Karar Meclis'indir. Zaten hukuken, herhangi bir hakka sahip değiliz." şeklinde oldu.


Gazeteci ısrar ediyor: "Peki... Sözde değil, özde laikliğe bağlı birinin seçilmesinden kuşku mu duyuyorsunuz?" Büyükanıt Paşa’nın cevabı oldukça açıktı: “Hayır, böyle bir kuşkum yok. “

Bir başka gazeteci: “Bir kişinin adı ön planda telâffuz ediliyor. O kişiye bakış açınız nedir? Gidişattan memnun musunuz?”

Genelkurmay Başkanı, dikkatliydi: “Kişiler bazında konuşmam. Zaten Cumhurbaşkanı ile ilgili düşüncelerimi söyledim. Daha fazla yorum yapmam.”

Büyükanıt'ın ağzından beklediği sert mesajları alamayanlardan biri de Emin Çölaşan’dı. Tahrik ve yalan dahil, her yolu denedi. Ne yaptıysa bir türlü 'tatmin olacak' yanıtları alamadı. Bütün sorular karşısında tatmin edici yanıt alamayan Çölaşan, bu kez farklı bir yöntem deneyerek, "Başbakan, sizden önceki Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’e ’Hocam’ diye hitap ederdi. Size de böyle hitap etti mi?" diyerek son kozunu oynadı.

Hürriyet gazetesinde ilginç bir durum ortaya çıktı. Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, gazetesinin köşe yazarı Emin Çölaşan’ın tahrikte kullandığı “Hocam hitabı”nın yalan olduğunu yazmak zorunda kaldı: “Gazeteye dönerken cep telefonum çaldı. Arayan eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök’tü. Emin Çölaşan’ın sorduğu soru onu çok üzmüştü. "Lütfen bunu düzeltin" dedi: "Bu söz üzerime yapışıp kaldı. Başbakan hiçbir zaman bana ’Hocam’ diye hitap etmedi. O dönemde hem ben, hem Başbakan bunun doğru olmadığını açıkladık. Ama şimdi bu soru kasıtlı olarak yeniden soruluyor.

O telefonu kapattıktan üç beş dakika sonra Başbakan’ın Basın Danışmanı Akif Beki aradı. O da aynı şeyleri söyledi. "Başbakan’ın Genelkurmay Başkanı’na ’Hocam’ diye seslenmesi söz konusu değildir ve böyle bir şey kesinlikle olmamıştır" dedi. Ardından bu dedikodunun nereden çıktığını anlattı. Başbakan Erdoğan, kabinede iki bakana "Hocam" diye seslenirmiş. Bunlar, Devlet Bakanları Mehmet Aydın ve Beşir Atalay’mış. Beki, "Başbakan her iki bakana da akademik geçmişlerinden dolayı ’Hocam’ diye seslenir. Ancak kalabalık bir toplantıda olduğu zaman Beşir Bey veya Mehmet Bey diye hitap eder" diyor.

Bu söylentinin çıktığı gün de şöyle bir şey olmuş. Başbakan, Beşir Atalay’la arabaya binecekmiş, ona "Şöyle buyurun hocam" demiş. O sırada Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök de orada olduğu için, bazı kişiler, ona "Hocam" diyor sanmış. Hilmi Özkök benim çok sevdiğim, saydığım bir komutandır. Bana göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en iyi, teknolojiye, yeniliklere en açık komutanlarından biridir. Hukuka saygısı da onun en önemli özelliğidir. O yüzden Emin Çölaşan’ın bu soruyu neden sorduğunu tam anlamadım.

Bu soruyu da Emin Çölaşan’a sordum. "Niye sormayayım ki" dedi. Ben, "Peki Büyükanıt’ın sözlerinden çok tatmin olmadığın için mi bu soruyu sordun" diye ısrar edince de, "Tabii ki olmadım. Ama başka ne desin ki" dedi. Çölaşan, Başbakan’ın Özkök’e "Hocam" dediği konusunda ısrarlı. Belki bantlar yeniden seyredilirse bu konu daha iyi anlaşılır.”

Orgeneral Büyükanıt'tan tatmin edici yanıt alamayan Çölaşan, kendisini "Büyükanıt başka ne desin ki!" diye teselli ederken, bugünkü köşesinde Büyükanıt'a rağmen Büyükanıt adına kendi yorumlarını TSK'nınmış gibi sunmakta ısrar ederek yazısını şu ifadelerle noktaladı: "Daha fazlasını söyleyemezdi. (Geçen pazar günkü yazımı bir kez daha anımsatıyorum.) Askerler için isim önemli değil. Onlar, "o zihniyette birinin" Çankaya’ya çıkmasına karşı. Ama elleri kolları da yasalarla bağlı. Açıkça "çıkmasın, o şahsı, o kafayı, o zihniyeti devletin başında görmek istemiyoruz" demeleri mümkün mü? Elbette değil. Hele böyle dandik "darbe masalcılarının" hortladığı bir ortamda! O halde dün askerler tarafından verilen mesajı şöyle okumak gerekiyor: "Karşıyız ama daha fazlasını söylememize yasalar izin vermiyor."

Ali Bayramoğlu, Çölaşan’ın durumunu tanımlamaya çalıştı:” Ordunun seçim sürecine müdahalesini bekleyenlerin hayal kırıklığı büyük oldu. Bir süredir köşesinde halk adına sorular sorup, asker adına yanıtlar veren, dünkü toplantıda 'tarihi bir ana tanıklık edeceğini' okurlarına duyuran Emin Çölaşan bu duruma açık ve tipik örnektir… “

Emin Çölaşa’nın memnuniyetsizliği yüzünden okunuyordu; yerine, bitkin ve ümitsiz bir şekilde pancar gibi kızarmış bir suratla, çuval gibi çöküvermesi çok çirkin bir görüntüydü. Bu Türk medya tarihine geçen fotoğraf, Çölaşa’nın gazetecilek sınavını veremediğini de belgeliyordu.

Toplantı salonunda olup da soru sorma fırsatı yakalayan gazetecilerden bazıları, ne yazık ki gazetecilik sınavını veremediler.. Sorular, çok sırıttı. Genel Kurmay Başkanını güttükleri kriz ve gerilim politikasına çekemediler..

GENEL KURMAY MEDYA İLİŞKİSİ

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, basın toplantısında ağırlıklı olarak Kuzey Irak, terör, TSK’yı yıpratma, azınlık oluşturma konularına ilişkin açıklamalar yaptı. Ayrıca konuşmasında Genel Kurmay’ın basınla ilişkilerini de masaya yatırdı, akreditasyon ve darbe günlüğü konularında önemli açıklamalarda bulundu. İlginçtir ki medya bu değerlendirmelerle yeterince ilgilenmedi bile.

Fehmi Koru, Genel Kurmay medya ilişkisi ve akreditasyon üzerinde duran tek gazeteci: “Basın toplantısının en az ikna edici bölümünün 'medya akreditasyonu' ile ilgili bölümü olduğu görülür. Genelkurmay'ın uygulamakta olduğu geniş kapsamlı akreditasyon, Org. Büyükanıt'ın uygulamayı savunmasındaki çerçeveye taban tabana ters düşüyor. Bir çırpıda akla gelebilecek sertlikte manşetler atan gazetelere akreditasyon yasağı konulduğunu görmedik; terörle ilişkisi bulunmayan, haberleri çarpıtarak vermeyen gazeteler ve yazarlarını da kapsadığı bilinen 'akreditasyon' uygulamasını savunmak için söylenenler hiç inandırıcı değildi. Org. Büyükanıt'ın “Basının kendisini bize beğendirmeye çalışmasına lüzum yok” cümlesi, 'taslak' olduğunu söylediği 'andıç'ta, “Akreditasyonla itibarlarını kırmayı amaçlıyoruz” tespitine hiç uymuyor. 'Akreditasyon' halkın haber alma özgürlüğünü engellemesi yönünden yanlış değil yalnızca, askerlerin farklı sesler duymasını engellemesi bakımından da zararlı. Toplantıyı kapatırken Org. Büyükanıt'ın kendisine yöneltilen bazı soruların düzeyinden hiç memnun kalmadığı açıkça belli oluyordu; akreditasyon uygulamasının düzeyi düşürmek gibi bir etkisi de var işte… “

Hadi akreditasyon meselesinde pek çok şey konuşuldu diyelim. “Özden Örnek'in Darbe Günlüğü” yayınına ilişkin Büyükanıt Paşa’nın değerlendirmesi üzerinde de yeterince durulmadığını görüyoruz.

Basın toplantısını kısa ve sade bir şekilde özetleyerek verdi. Zaman gazetesi, kendi yayın grubundan Nokta dergisinin sözkonusu yayınına ilişkin Büyükanıt Paşa’nın değerlendirmesini ise köşe yazarlarından Tamer Korkmaz’a yorumlattı: “Eski Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök'ün, Özden Örnek'in Darbe Günlüğü hakkında yaptığı sürpriz açıklama son derece önemli: Özkök'ün günlüğü açıktan doğrulamamış olması kimseyi yanıltmasın. 2004'teki iki darbe girişiminin varlığını yalanlamamak suretiyle doğrulamış oldu, Özkök! Hilmi Özkök emekli olduktan sonra ilk kez konuşuyor. Konuşmayı nasıl okumak gerekir? Eski genelkurmay başkanı bu açıklamasıyla hem askerî cenaha (emekliler dahil) hem de hükümete bazı gerçekleri hatırlatmış oluyor. (...) Org. Büyükanıt dünkü basın toplantısında malum günlükten bahsederken "Genelkurmay arşivini baştan aşağı tarattım. Günlükle ilgili hiçbir belge yok" dedi. Yani, günlüğü yalanlamış oldu. Genelkurmay arşivinde günlük bağlamında herhangi bir belge olmaması, günlüğün varlığını ortadan kaldırmaz. 'Darbe Günlüğü' yüzde yüz gerçektir!”

Bir başka zaman yazarı Mustafa Ünal ise, “gerek Özkök, gerekse Büyükanıt Paşa'nın 'darbe günlüğü' konusunda yaptığı açıklamalar soru işaretlerini ortadan kaldırmadı. Günlük üzerindeki muamma, açıklamalara rağmen devam ediyor. Bu durumda yargıya büyük görev düşüyor. Bazı sorular yargının soruşturmasıyla cevabını bulacak. İki darbe planının yer aldığı günlüğün gündemi bir süre daha meşgul edeceği söylenebilir.” yorumunu yaptı.

Genelkurmay Başkanı'nın, eline ciddi belge ve bilgi ulaşırsa, "darbe" iddialarının araştırılmasının önünü kesmeyeceğini beyan etmesi ise demokratik bir tavırdı.

BÜYÜKANIT PAŞA MEDYADAN DAHA DEMOKRAT

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın basın toplantısı yapacağı haberi ilk duyulduğunda AK Parti'den bir ismin Çankaya'ya çıkmasını istemeyen siyasette ve medyadaki kimi çevreler, askerin AK Parti'yi engelleyecek şekilde sürece müdahale edeceği beklentisi içine girdi.
Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın 'nasıl olsa soracaksınız, siz sormadan ben söyleyeyim' diyerek kendisinin açtığı gündemdeki Cumhurbaşkanı konusunda genel bir değerlendirme yaptı: "Cumhuriyet'in değerlerine sahip birisinin seçileceğini umut ediyoruz. Karar bizim değil, Meclis'indir." Sorular bölümünde ısrarlı ve kışkırtıcı sorulara cevap vermekten imtina etti. "Bir endişem yok, kişiler bazında konuşmam." demekle yetindi.

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt cumhurbaşkanlığı seçiminde, “Karar bizim değil, Meclis'indir” diyerek TSK'nın parlamenter sistemle ilgili duruşunu çok açık bir şekilde ortaya koymuş oldu. Medyada, TSK’nın bu duruşunu vurgulayanlar da oldu, görmezlikten gelenlerde. Büyükanıt Paşa ve TSK medyadan daha demokrat olduğunu göstermiş oldu böylece.

Yeni Şafak’tan Mehmet Ocak’tan köşesinde “Büyükanıt'ın sözleri, başta CHP lideri Deniz Baykal olmak üzere cumhurbaşkanlığı seçiminde bütün umutlarını askere bağlamış olan bazı kesimleri hayal kırıklığına uğratacak ama, cumhurbaşkanını belirleyecek tek makam Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Kısacası, 'gerilim lobisi'nin son umudu da bitmiş oldu.” yorumunu yaptı.

MEDYA DAVULU TAŞIYOR TOKMAK BAŞKASINDA

Medyanın dikkati, Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda yoğunlaştı bu olayda da. Dolayısıyla Orgeneral Büyükanıt’ın “TSK'yı Türk milleti yakından tanıyor. Bizim inandığımız temel değerlerimizi bilmeyen yoktur. Seçilecek cumhurbaşkanı aynı zamanda TSK'nın başkomutanıdır. Bu nedenle TSK'yı yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle hem cumhurbaşkanımız hem başkomutanımızdır. Cumhuriyetin temel değerlerine, laik ve demokratik sosyal hukuk devleti idealine, devletin üniter yapısına bağlı, ama sözde değil özde bağlı bir cumhurbaşkanının seçileceğine inancımı belirtmek istiyorum. Bunu umut ediyorum. Tabiî ki cumhurbaşkanının yasal mevzuatını biliyoruz, nasıl seçilir biliyoruz. Hem vatandaş hem TSK'nın bir personeli olarak cumhuriyetin değerlerine sahip birisinin seçileceğini umut ediyoruz. Karar bizim değil Meclis'indir. zaten hukuken de herhangi bir hakka sahip değilim…" sözlerine mal bulmuş mağribi gibi sarıldı, medya. Yaşar Büyükanıt'ın, “Cumhuriyet'in temel değerleri” ile ilgili ifadelerinden heyecanlanıp, “İşte Genelkurmay Başkanı cumhurbaşkanının tarifini yaptı” diyerek konuyu başka istikamete taşımaya çalıştı.

Bazı medya kuruluşları ve yazarlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet değerlerine 'sözde' bağlı olduğu ama 'özde' bağlı olmadığı iddiaları ortaya attı. Bu iddialar zaten başından beri Erdoğan ile ilgili olarak ana tartışma konusunu oluşturuyor.

Güngör Mengi, “Darbecilere darbe” başlığı attığı yazısında gerilim ve kriz politikasının sonunu ilan etti: “Cumhurbaşkanı seçiminin arifesinde Silâhlı Kuvvetler, hem seçimin “doğru” yapılmasına katkıda bulunmak hem de Başbakan’ın cumhurbaşkanı seçilmesine muhalefet eden propagandaların kendileri üstünden yürütülmesine son vermek istemiştir. “Çıkarmazlar, yoksa darbe olur” lâfını dünkü açıklamaları ile Orgeneral Büyükanıt tedavülden kaldırmıştır.”

Büyükanıt Paşa'nın bu konudaki açıklamaları konusunda kuşkusuz farklı düşünenler çıkacak, 'sözde değil özde' gibi vurgu yaptığı bazı kelimelerine değişik anlamlar yükleyenler olacak. Nitekim bazı medya grupları, bir şifreliymiş gibi gördükleri 'sözde değil özde' sözünü kendi bakış açılarına göre çözmeye çalıştı.

Örneğin Necati Doğru, 'sözde değil özde' sözünü Genel Kurmay’ın olumlu bir görüşü olarak yorumladı: “Ordu Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı olarak görmek istemiyor ama Meclis seçerse buna saygılı olacağını açıklıyor.”

İsmet Berkan, yazısında ‘sözdeğil, özde’ yaklaşımının siyasi olduğunu vurguladı: “Bu 'sözde değil özde' meselesi ne kadar işin özüne ilişkindir, ne kadar siyasidir? 'Karşı devrim'in Meclis çoğunluğunu ve iktidarı 'ele geçirdiğini' düşünenler için konu işin özüdür, Erdoğan veya onun gibi 'sözde' biri cumhurbaşkanı olursa Cumhuriyet devrimi ve kazanımlarını kaybetme tehlikesi doruğa çıkacaktır. 1950'de Demokrat Parti'nin iktidara gelmesini 'karşı devrim' olarak nitelemeyenler için ise 'sözde değil özde' konusu tamamen siyasi bir konudur, Cumhuriyet'in temel değerlerini korumakla ilgisi yoktur. Maalesef cumhurbaşkanının kimliği, Türkiye'nin siyasi kutuplaşmalarından biri haline gelmiş bulunuyor.”

Fatih Altaylı, durumun komikliğini şöyle tarif etti: “Büyükanıt'ın konuşması sonrası Ankara'nın dikkati "Cumhurbaşkanlığı meselesi" üzerine yoğunlaştı. "Erdoğan'a yeşil ışık mı yaktı, yoksa kırmızı mı ya da sarı mı? Ankaralı arkadaşlarımıza göre Genelkurmay Başkanlığı, sanki Çankaya için onay makamı.”

Hasan Cemal Güzel, 'sözde değil özde' sözünü muhtemel Cumhurbaşkanı’nın uygulamalarına dönük bir değerlendirme olarak yorumladı: “İlk bakışta imalı bir deyim gibi değerlendirilebilecek olan, Cumhuriyetin temel değerlerine 'sözde' değil 'özde' bağlılık ifadesi, bizce bir adayın nitelikleriyle değil Cumhurbaşkanı seçildikten sonraki icraatlarıyla ilgilidir.”


Oysa hepimiz biliyoruz ki, seçilecek cumhurbaşkanının Cumhuriyet'in 'temel değerleri'ne bağlı olması konusunda zaten kimsenin bir itirazı yok. Tıpkı, Türkiye Cumhuriyet Başbakanı'nın aynı değerlere bağlı olması gerektiği gibi. Kaldı ki 4.5 yıldır iktidarda bulunan AK Parti hükümetinin Cumhuriyet'in 'temel değerleri' konusundaki yaklaşımı ve icraatları ortadadır. Yani, şimdi kimse çıkıp, “Bu iktidarın rejimi sıkıntıya sokacak şu tür icraatları vardır” gibi bir iddiada bulunabilir mi? Ben üslubundan ve sözlerinden yola çıkarak Genelkurmay Başkanı'nın cumhurbaşkanlığı seçim sürecini yönlendirmekten uzak kaldığını düşünüyorum. Aksi yöndeki yorumlar biraz zorlama ve abartılı olur.

Medya, kriz ve gerilim politikası güdenlerin davulunu niçin taşıyor diye sormadan edemiyor insan? Oysa tokmak başkalarının elinde… Bunu da hala görmüyor mu acaba?

DEMOKRATİKLEŞMEYE DOĞRU

Her şeye rağmen medyada Büyük anıt sınavını verenler var.. Bu ülkemiz adına sevindirici bir durum. Medya tıpkı siyasi partiler ve seçim gibi demokrasinin vaz geçilmez unsurlarından biri. Medya omuzlarında, öncelikle demokratikleşme sorumluluğunu taşımalı..

Hasan Cemal Güzel, demokratikleşme sürecine vurgu yapan yazarlardan biri:“Türkiye'nin son 47 yılı askerî müdahaleler ve darbe tehdidiyle geçtiği için, birkaç aydır Cumhurbaşkanı seçimi etrafında yapılan antidemokratik tahrik ve dayatmalar, ne yazıktır ki TSK'nın istismar edilmesi odağında cereyan ediyordu. Büyükanıt Paşa'nın bu, hukuka ve demokrasiye saygılı, siyasete müdahaleden uzak duran konuşması, artık Türkiye'de demokrasinin rayına oturmak üzere olduğu konusunda müjdeli bir başlangıç teşkil etmiştir. Yeri gelmişken, demokratikleşme bakımından, eski Genelkurmay Başkanı Özkök Paşa'nın gayretlerini de şükranla yadediyoruz.”

Necati Doğru, Türkiye şartlarında ordunun yapıcı konuşmasını demokratikleşmeye bir destek olarak görüyor: “Genelkurmay Başkanı dün, “sessiz ve tepkisiz bir toplumun başında halk için çalışan bir hükümetin, bir meclis başkanının, bir cumhurbaşkanının, bir ordu komutanının bulunması imkânsızdır” diye özetleyebileceğim bir konuşma yaptı. Anayasa’yı..Yasaları..Meclis’i..Halk iradesini öne geçiren bir konuşmaydı. Ve ayrıca oğullarını askere gönderen anne babalar ile ülkesini koruması için her türlü maddi ve manevi desteği vermekten çekinmeyen halkı da ciddiye alan bir açıklamaydı. Orgeneral üniforması içinde sivillerde de olması gereken bir incelik, açıklık, netlik, nazik üslup izledik. Kim ne derse desin, “Türkiye’de demokrasi her geçen gün daha da olgunlaşarak” sürüyor. En yüksek komuta kademesinde 4 kuvvet komutanı generalin bir araya gelerek, beşinci generali de gerekirse zor kullanarak “darbe yapmaya ikna etmeyi denediler” diye haberlerin yayınlandığı bir ortamda Genelkurmay Başkanı, toplumu haberdar etmek için “basını bilgilendirme toplantısı” yapıyor, yapma ihtiyacını hissediyor.İleri bir adımdır.”

Fatih Altaylı ise, bırakalım ordunun konuşmasını, ön planda görünmesinin bile normalleşemediğimizi gösterdiğini yazdı: “Türkiye'de yurttaşların yüzde 90'ı Genelkurmay Başkanı'nın adını bilmediği zaman, bence Türkiye normalleşmiş demektir. Yani rejim tartışmaları bitmiş, Anayasa toplumun geniş kesimlerince benimsenmiş ve özümsenmiş demektir. Ona daha çok yolumuz var. Ben görmem ama inşallah kızım görür.” Fatih Altaylı hem yanlış düşünüyor, hem de karamsarlığa düşürüyor. Genelkurmay Başkanı'nın ve Emniyet Genel Müdürü’nün adlarını bilmemek mümkün mü? Elbette bileceğiz vatandaş olarak.

Fehmi Koru, Fatih Altaylı’ya göre daha makul bir yaklaşım gösteriyor: “Demokratik ülkenin silâhlı kuvvetleri böyle davranır… Aradaki tek fark, Genelkurmay Başkanının bunları söylemek için basın toplantısı düzenlemesi. “ Bence de dünkü basın toplantısını Savunma bakanımız yapsaydı ve Genel kurmay başkanımız da diğer komutanlarımızın yanında otursaydı. Bu fotoğraf dışarıdan daha iyi algılanırdı.

Ali Bayramoğlu, çekilen bütün bu sıkıntıların demokratikleşme sürecinin önünü açacağını söylerken iyimser ve umutvar bir yaklaşım gösteriyor: "AK Parti siyasi hata yapmadığı, demokrasi çizgisinden dışarı çıkmadığı, demokratik etik ve kurumlaşma çıtasını yukarıya taşıdığı sürece, Türkiye adım adım siyasi normalleşmeye doğru ilerleyecektir… Önümüzdeki 1, 1.5 yıl normalleşme sancılarıyla, diğer bir ifadeyle rejim krizi ile demokratik düzen arasındaki git gellerle dolu olacaktır. Kritik nokta şudur: Türkiye her geçen gün adım adım daha sivil bir düzene doğru yol almakta, askerin hükümete doğrudan müdahale anlamında hareket alanı daralmaktadır. Yaşanan rejim krizleri ya da rejim krizi tartışmaları umutsuzluğu değil çıkış yollarını, darbeleri değil sivil gücün galip gelmesini akla ve gündeme getirmektedir…"

Türkiye, siyasetçileriyle, ordusuyla, medyası ve halkıyla demokratikleşme çabası içinde. Medyadaki Büyükanıt sınavını veren meslektaşlarımı kutluyorum. Onlar var olduğu sürece, demokratikleşmemiz de kesintiye uğramayacaktır.