Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Yönetim Kurulu, Nokta Dergisi’ne yapılan polis baskınını kınadığını açıkladı.

TGS Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Nokta Dergisi'nin “darbe günlükleri” ile ilgili haberi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, bugün öğle saatlerinde mahkeme kararıyla ve savcı nezaretinde güvenlik güçleri tarafından işyerinde düzenlenen operasyonun, Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün ne denli ağır baskı altında olduğunu bir kez daha ortaya koyduğu ileri sürüldü.

Nokta Dergisi'ne düzenlenen operasyonun “hukuka aykırı” olduğu savunulan açıklamada, bu operasyonun, gazetecilerin haber kaynağını açıklamama hakkının ihlal edilmesi anlamını taşıdığı ifade edildi. Basın Kanunu, “gazetecilerin haber kaynağını açıklamaya zorlanamayacağını” açıkça belirtildiğine işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bu yasa hükmüne rağmen, Nokta Dergisi'ne düzenlenen bu operasyonun, soruşturma konusu haberin kaynağını ortaya çıkarma amaçlı olduğu anlaşılmaktadır. Hukuku hiçe sayarak yapılan bu uygulamayı kınıyoruz. Türk halkı, basın ve ifade özgürlüğünün önündeki yasal ve fiili engeller nedeniyle hak etmediği ölçüde zan altında bırakılmaktadır. Uygulayıcıların ve yasa yapıcıların hatalarının vebalinin gazetecilere ödettirilmesi yanlışından bir an önce vazgeçilmesini diliyoruz.

ANKA