Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğuna göre cumhurbaşkanı da olabileceğini söyledi.


Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde konferans veren eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğuna göre cumhurbaşkanı da olabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili değerlendirmede bulunan Özden, "Türkiye'ye en yaraşır, Türkiye'ye en iyi temsil edecek bir insanda birleşilmesini öneriyorum. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın açıklamalarını dinleyemedim, ama bir genelkurmay başkanına yaraşır bir biçimde konuştuğu kanısındayım.

Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması konusunda manevi engeller olduğu belki söylenebilir ama milletvekili olup başbakanlığa kadar geldiğine göre, sayın Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığının somut koşullarını taşıdığı kanısındayım. Meclis ve bana göre arkasında büyük bir oy desteği var.

Ama bütün bunları yeterli görenler için var. Benim kendi düşüncem, Türkiye Cumhuriyeti'ni bir Atatürk kurumu olarak içte ve dışta her yerde en iyi şekilde temsil eden birisinin cumhurbaşkanı olmasını temenni ediyorum" dedi.


İHA