Bu görüntü yürekleri parçalıyor! Baba evi terk etti, yatarak yaşayan 4 özürlü çocuğuna bakıyor

14 Nisan 2007 Cumartesi
Mardin'in Midyat ilçesinde yaşayan Akay kardeşlerin dramı yürekleri parçalıyor. Zor koşullarda yaşam mücadelesi veren özürlü kardeşlere hayırseverlerin yardım etmesi bekleniyor.
Akçakaya Mahallesi'nde ikamet eden Akay ailesinin 5 çocuğundan 4'ü yatalak durumda. Şafak (23), Bilal (18), Kader (13) ve Vedat (8) adlı kardeşler yürüyemiyor, konuşamıyor, doğrulamıyor. Özürlü kardeşler, yaşamlarını 20 metrekarelik bir odada sürekli yatarak geçiriyor. Babaları terk edince babaannelerinin bakımını üstlendiği kardeşler, büyükannelerinin de vefatıyla anneleri ve ablalarının yardımıyla yaşama tutunmaya çalışıyor. Anne Seyrani Yıldırım (42), komşularının yardımıyla geçindiklerini, hayırseverlerden gelecek maddi yardımları beklediklerini ifade etti. Yıldırım, "Eşim bizi bırakıp gitti, ondan haber almıyorum. Evlendiğini, çocukları olduğunu duyduk. Eşimle resmi nikahımız olmadığından, çocuklara kimlik çıkarmak için nüfus kayıtlarını dedelerinin adına yaptık. Başka çarem yoktu. Özürlü olan çocuklarıma kızımla birlikte bakmaya çalışıyoruz. Ben de tükendim, ne yapacağımı bilemiyorum. Babaannelerine çok düşkündüler, o da öldü. Daha önce iki çocuğumu da aynı hastalıktan dolayı kaybettim. Şimdi çaresizlik içinde ne yapacağımı bilemiyorum" dedi.
Ablaları 19 yaşındaki Zühriye ise çocuklar arasında sağlıklı tek birey olarak ömrünü kardeşlerine bakmaya adamış. Okula gidemediğini, evden ayrılamadığını söyleyen genç kız, "Babam bizi terk etti. Mersin'de evlendiğini, çoluk çocuğa karıştığını duyduk. Kardeşlerimin hastalığının ne olduğunu bilmiyorum, ömürlerini bu şekilde yaşayacaklarını söylüyorlar. Çaresizlik içerisindeyiz, ne yapacağımızı bilemiyoruz. Hayırsever insanların yardımını bekliyoruz. Bizlere komşularımız bakıyor" diye konuştu.
Mahalle Muhtarı Halil Yıldız, mahalle sakinlerinin ve hayırsever vatandaşların yardımıyla ailenin ayakta durduğunu söyleyerek, "Üç dönemdir bu mahallede görev yapıyorum. Bu aile, mahalle sakinlerinin yardımlarıyla ayakta duruyor. Evlerine her uğrayışımda 'Onlar için ne yapabilirim' diye düşünüyorum" dedi.
SELAHATTİN EROL/İHA