Cumhuriyet Mitingi'ne, Baykal da katıldı

14 Nisan 2007 Cumartesi
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) öncülüğünde düzenlenen "Cumhuriyet Mitingi", Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Mitinge, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan ve BCP Genel Başkanı Mümtaz Soysal da katıldı. Bazı öğretim üyeleri de mitinge cüppeleriyle katıldılar.
Ankara dışından gelen otobüslerin güvenlik güçlerince yönlendirildiği Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sabah erken saatlerden itibaren toplanmaya başlayan katılımcılar, saat 08.30'dan itibaren Tandoğan Meydanı'na doğru yürümeye başladılar. Trenle gelenler ise Ankara Garı'ndan miting alanına hareket ettiler. Mitinge Ankara içinden katılanlar ise değişik güzergahlardan yürüyerek alana geldiler.
Katılımcılar, başlangıç saati 11.00 olarak duyurulan miting için Tandoğan Meydanı'na, oluşturulan kontrol noktalarından üstleri tek tek aranarak alındı. Miting alanına herhangi bir siyasi partinin amblemini taşıyan ya da çağrıştıran pankart, poster ve dövizin sokulmasına izin verilmedi.
Tandoğan Meydanı'na büyük boy bir Türk Bayrağı ile Atatürk posterleri asılırken, kurulan büyük boy ekrandan miting alanının görüntüleri yansıtıldı. Tandoğan Meydanı'nda, kurulan ses düzeninden "Onuncu Yıl Marşı" ve "Ankara Marşı" ile "Bir başkadır benim memleketim" ve Atatürk'ün sevdiği şarkılar çalındı. Katılımcılar, çalınan marşlar ve şarkılara eşlik etti. Katılımcılarca zaman zaman "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganları atıldı.
Mitinge katılanlar ellerinde "Cumhuriyete sahip çıkalım", "Cumhuriyet için birleşin", "Yarın çok geç olacak" yazılı dövizler taşıdılar. AKM'den miting alanına yürüyen katılımcılarca, uzunluğu 2 kilometre olduğu belirtilen bir Türk bayrağı taşındı.
Miting nedeniyle en üst düzeyde güvenlik tedbiri uygulandı. Mitingte 500'ü çevre illerden, bin 500'ü ise Genel Müdürlük kadrosundan takviye olarak alınan toplam 10 bin polis görev yaptı. Polis helikopterlerince kent üzerinde kontrol uçuşları gerçekleştirildi. Saat 11.00'de başlayacağı duyurulan "Cumhuriyet Mitingi"nin yapıldığı Tandoğan Meydanı, saat 10.30'da tamamen doldu. Tandoğan Meydanı'nın mitingin başlama saatinden önce dolması ve katılımın sürmesi nedeniyle polis, alanı genişletmek üzere kontrol noktalarını geriye taşıdı. Bu arada, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz'ın da, güvenlik önlemlerini, alanı gören bir otelin 8. katından koordine ettiği öğrenildi.
GMK Bulvarı ve Degol Caddesi başta olmak üzere arama noktalarında yığılmalar yaşandı. Yığılmalar, miting başladıktan sonra da devam etti. Alanda toplananlar saat 10.45'de yapılan anons üzerine, Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları ile şehitler için saygı duruşunda bulunduktan sonra hep birlikte İstiklal Marşı'nı okudular.
Daha sonra ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ercan, kısa bir konuşma yaparak, katılımcılara teşekkür etti ve saat 14.00'te Anıtkabir'e çelenk koymak üzere, saat 13.00'den itibaren alandan yürüyüşe geçileceğini açıkladı. Ercan, Anıtkabir'de sadece Türk bayrağı taşınması uyarısında bulundu. Prof. Dr. Ali Ercan, Türk ulusunun varlığını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerini sonsuza kadar koruma kararlılığını göstermek için Tandoğan Meydanı'na geldiklerini belirterek, şunları kaydetti: "Anayasal ve demokratik haklarımızı kullanarak tam bağımsız ve aydınlık Türkiye mücadelemizi belirtmek için bugün buraya geldik. Ulusun bütünlüğüne, demokratik, laik cumhuriyete karşı tehditlere karşı direncimizi göstermek için buraya geldik. Bugün Tandoğan'dan yükselecek ses, Türk Ulusunun sesidir." Mitinge katılımın beklentilerin çok çok üstünde olduğunu vurgulayan Ercan, konuşmasını Atatürk'ün "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözüyle bitirdi.
Miting öncesi alanda bekleyenler zaman zaman, "Çankaya yolları şeriata kapalı" sloganları attı. Düzenleme komitesinden yapılan anonslarda parti bayrakları ve Cumhuriyet temalı olmayan dövizlerin indirilmesi istenirken, alanda Türk bayraklarının yanı sıra KKTC bayrakları da dikkati çekti. Bu arada miting alanı civarındaki bazı evlerin balkon ve pencerelerine Türk bayrakları asıldığı görüldü. Başka semtlerde de benzer görüntüler gözlendi. Başkentteki yoğunluk nedeniyle zaman zaman cep telefonu bağlantılarında sorun yaşandı.

ANITKABİR'E YÜRÜYÜŞ
Mitingin ardından yüzbinlerce katılımcı Anıtkabir'e doğru yürüyüşe geçti. Kalabalığın bir ucu Anıtkabire bir ucu ise Hipodrom tarafında bulunuyordu.Yürüyüşe katılanlar sık sık “Kasımpaşa imamı kaça sattın vatanı”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, "Türkiye senden utanıyor" sloganları attı.
Üniversite rektörleri ve öğretim üyelerinin cübbeleriyle katıldığı yürüyüşte, rektörlerin Aslanlı Yol’da bulunanlardan büyük alkış aldığı görüldü. Rektörler, Atatürk'ün Mozolesine çelenk koydu.
Mitinge katılanlar, Anıtkabir’e geldiklerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a protestolarını yükseltti. Anıtkabir’in avlusunda sık sık “ABD’nin imamı kaça sattın vatanı” sloganları atılıyor. Cumhuriyet mitingine katılıp Anıtkabir’e akın eden binlerce vatandaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a tepkilerini sert sözlerle dile getirdi. Avluda toplanan vatandaşlar sık sık “ABD’nin imamı, kaça sattın vatanı”, “ampul Tayyip”, “orduya uzanan eller kırılsın”, “Çankaya’da molla istemiyoruz”, “Meclis Başkanı Cumhuriyet düşmanı”, “Tayyip’i alana Unatıkan bedava”, “İmam bayıldı Türkiye ayıldı” sloganları attı. Bu arada Anıtkabir askerlerinin nöbet değişimi sırasında, alandaki vatandaşların, “En büyük asker bizim asker” sloganı eşliğinde askerlere sevgi gösterisinde bulundukları görüldü.