Siirt'te 3 dakikalık oturma eylemi yapan 40 HADEP'liye toplam 50 yıl hapis cezası verildi

14 Nisan 2007 Cumartesi
Gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile İlçe yöneticisi Ebubekir Deniz'in bulunması için HADEP Siirt İl Örgütü binası önünde 3 dakika oturma eylemi yapan 40 kişiye Gösteri ve Yürüyüş Yasası’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 50 yılı aşkın hapis cezası verildi.
25 Ocak 2001 tarihinde gözaltına alındıktan sonra kaybolan HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile ilçe yöneticisi Ebubekir Deniz'in bulunması için Siirt'te 4 Şubat 2001 tarihinde ilk oturma eylemi yapıldı.
Oturma eylemine katılan dönemin HADEP İl Başkanı Ahmet Konuk ile birlikte 40 HADEP üyesi ve yöneticisine Siirt Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2911 Sayılı Gösteri ve Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle dava açıldı. Yargılama sonucunda 40 HADEP'liye 15'er ay hapis cezası verildi. HADEP yöneticileri verilen cezaya karşı Yargıtay'a itiraz etti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde görülen itiraz davasında HADEP yöneticilerinin itirazı reddedilirken, 30 HADEP'linin cezası para cezasına çevrildi.
İl Başkanı Ahmet Konuk, Ahmet Destan, halen DTP İl Başkanı olan Abdurahman Taşçı, Abdullah Gök, Aysel Adar, Emin Batur, Süleyman Yaş, Muhyettin Timurlenk, M. Emin Köneş ile Bedrettin Polat'ın cezaları ise onaylandı. Kapatılan HADEP üye ve yöneticileri önümüzdeki günlerde cezaevine girecek.