Basın açıklaması meydan savaşına döndü

13 Nisan 2007 Cuma
Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde görülen bir duruşma nedeniyle basın açıklaması yapan gruba polis müdahale etti.
Yasa dışı örgüt üyesi oldukları iddia edilen 17’si tutuklu 24 kişinin yargılandığı dava nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.
Adliyenin mahkeme salonlarının bulunduğu kısma gelmek isteyenler, sokağın başında oluşturulan güvenlik noktasından arama yapılarak içeriye alındı. Binanın çatısında da keskin nişancılar görev yaptı.
Davanın sanıklarının adliyeye getirilmesinin ardından Beşiktaş’taki İskele Meydanı’nda toplanan gruptakiler pankartlar açtılar. Ellerinde çeşitli bayrak ve dövizler de bulunan grup adına bir basın açıklaması okundu. Açıklamada, yargılanan kişilere destek verildiği ifade edildi.
Bu sırada bir emniyet görevlisi, gruptakilere basın açıklaması sürelerinin dolduğunu, dağılmamaları durumunda müdahale edileceği yönünde uyarıda bulundu. Polisin dağılın uyarısını dikkate almayan gurup üyeleri slogan atmaya devam etti. Polisler ile taş atan protestocular arasında çatışma çıktı.
Gruptakilerin dağılmaması üzerine Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, gruba gaz ve cop kullanarak müdahale ettiler. Bunun üzerine gruptakiler Dolmabahçe Caddesi’ne doğru kaçmaya başladılar. Polislerin gaz kullanarak takip ettiği gruptan bazı kişiler 3 banka şubesinin camlarını kırdılar.
Şair Nedim Caddesi ile Spor Caddesi’ne doğru yönelen gruptan bazı kişiler gözaltına alındı. Bazı kişilerin de yaralandığı görüldü.
Bu arada müdahale sırasında trafik dururken, bazı basın mensupları ile çevredeki vatandaşlar da gaz etkilendi.

POLİSTEN AÇIKLAMA
Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptıktan sonra polisin uyarısına rağmen dağılmayarak çevreye zarar verdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 114 kişi hakkında adli işlem başlatıldı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 8 Eylül 2006'da İstanbul ve 6 ilde eş zamanlı yapılan operasyonlarda yakalanan ve tutuklu bulunan yasa dışı bir örgütün mensuplarının ilk duruşmalarının görüleceği Beşiktaş'taki Ağır Ceza Mahkemesine, yargılanan şahıslara destek vermek, operasyonu ve yargılamayı protesto gerekçesiyle çeşitli grupların geleceği duyumlarının alındığı belirtildi.
İlgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, yasa dışı örgütle ilgili davanın ilk duruşması sırasında, adliye önünde mahkemeyi etkileyecek şekilde bir gösteri yapılması, slogan atılması ve benzeri bir eylemde bulunulması suç teşkil edeceğinden gerekli tedbirlerin alınmasının talep edildiği kaydedildi.
Konuyla ilgili, bugün saat 08.00'den itibaren başta duruşmanın yapılacağı İstanbul Adliyesi önü ve çevresinde arama noktaları oluşturulduğu, gerekli emniyet tedbirlerinin uygulamaya konulduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
''Yasa dışı terör örgütü tarafından istismar edildiği değerlendirilen bazı dernek, sendika ve dergi gibi legal kuruluşların pankart ve flamaları altında saat 09.30'dan itibaren gelişler başlamış, adliye önüne girişlerine izin verilmeyen şahıslar, Beşiktaş otobüs durakları yanında toplanmıştır. Topluluk, 'basın açıklaması yapabilecekleri, ancak açıklamadan sonra dağılmaları gerektiği, dağılmadıkları takdirde yapılan eylemin kanunsuz gösteriye dönüşeceği ve müdahale edileceği' şeklinde defalarca ikaz edilmiştir.
Ancak topluluk dağılmaksızın, yargılanan şahıslara destek vermek amaçlı ve yapılan operasyon ile yargılamayı protesto mahiyetinde sloganlar atarak konuşmalar yapmaya devam etmiştir. İkazlara rağmen kanunsuz eylemlerini devam ettiren topluluğa, saat 11.40 sıralarında yaptıkları basın açıklamasından sonra da dağılmaksızın eylemlerine devam etmeleri üzerine müdahale edilmiş ve topluluk dağıtılmıştır.''
Kanunsuz eylemi gerçekleştiren şahıslardan bazılarının, dağılım sırasında araçlara, bankalara, bankamatiklere, belediye otobüslerine ve otobüs duraklarına zarar verdikleri ifade edilen açıklamada, kanunsuz gösteri yapan ve çevreye zarar veren 114 kişinin yakalandığı ve haklarında adli işlemlere başlandığı bildirildi.