Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alman Der Spiegel Dergisine Verdiği Demeçte, Cumhurbaşkanlığı Adaylığıyla İlgili Net Bir Tarih Verdi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili olarak, ''Bu konuda henüz karar vermedim. Partim, milletvekilleri ve hükümet dışı kuruluşlara da bu konuda danışıyorum. Hannover Fuarı'ndan döndüğümde 18 nisanda parti yönetimi bir araya gelecek. O zaman kararımı açıklayacağım'' dedi.


Erdoğan, 2014 ya da 2015 yılının üyelik tarihi olarak belirlenebileceğini ifade ederek, ''Her şeyden önce AB'yi dürüst olmaya çağırıyorum; Eğer bizi istemiyorsa bunu şimdi açıkça söylesin. Eğer istenmiyorsak, her iki taraf da boşu boşuna müzakereler ile zaman harcamasın. Avrupa, kültürlerin bir ittifakı mı, yoksa bir Hristiyan kulübü mü? Eğer birinci şık doğruysa Türkiye buna ait olmalı'' dedi.

AB'nin Heybeliada ruhban okulunun açılmasını istediğinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, ''Bizi Heybeliada nedeniyle AB'ye almak istemiyorlarsa almasınlar. Burada farklı bir durum söz konusu. Türk yasalarıyla ilgili bir sorun var. Bu eskiden bir liseydi, şimdi bir fakülte yapmak istiyorlar, ancak YÖK buna izin vermiyor'' açıklamasında bulundu.

Türk halkı arasında AB üyeliğine desteğin azaldığı görüşlerinin sorulması üzerine de Erdoğan, ''Maalesef Avrupalı dostlarımız olumsuz açıklamalarıyla bu olumsuz bakış açısını körüklüyorlar. Üyelik müzakereleri kararı alındığı 2005 yılında halkın yüzde 70'i AB üyeliğini destekliyordu. Bu oran şimdi yüzde 50. 'AB üyesi olmak istiyor musunuz?' diye sorulduğunda halkın yüzde 60 ila 65'i 'evet' diyor. 'Avrupa'nın Türkiye'yi alacağına inanıyor musunuz?' diye sorulduğunda ise halkın yüzde 60'ı 'hayır' diyor'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de 301. madde nedeniyle hala yazarların mahkemeye çıkartıldıklarına işaret edilmesi üzerine de ''Siz herhalde Türk basınından etkilenmişsiniz. Bir bakın, bu yazarlardan kaçı yargılandı ya da hapiste'' dedi.

Kendisi cumhurbaşkanı adayı olmadığı takdirde, mutlaka AK Parti'den birisinin cumhurbaşkanı olacağına inandığını kaydeden Erdoğan, partisinin TBMM'deki çoğunluğuna dikkati çekti.

Eşinin türban takmasının bir sorun olup olmayacağının sorulması üzerine de Erdoğan, ''Hayır, türbanın bir engel olduğunu düşünmüyorum. Anayasamızda kimin cumhurbaşkanı olabileceği belirtilmiştir, burada türbandan söz edilmiyor. Bunun da dini özgürlüğün bir ifadesi olarak görülmesi lazım'' diye cevap verdi.