Lujkov: Türk Yatırımcıları Çok Ahlaklı
Moskova Belediye Başkanı Yuriy M. Lujkov, 'Rusya'da Tarım Kapitalizmi' Kitaplarının Türkiye Tanıtımında Yaptığı Konuşmada, Rusya'ya 'Zengin Ülkenin Sosyal Fakirliği' Benzetmesini Yaptı.


Moskova Belediye Başkanı Yuriy M. Lujkov, "100 Yıl Aradan Sonra Rusya’da Kapitalizmin Gelişmesi" ve "Rusya’da Tarım Kapitalizmi" kitaplarının Türkiye tanıtımında yaptığı konuşmada, Rusya’ya "Zengin ülkenin sosyal fakirliği" benzetmesini yaptı.

Lujkov, Rusya’nın üzerinde ihtilal hayaletinin dolaştığını belirtirken, "Asıl sorun, günümüzün doğal kaynak zengini Rusya’sından vatandaş odaklı bir devlet yaratmaktır" dedi.


İHTİLAL HAYALETİ: Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan’ın evsahipliğinde düzenlenen toplantıya katılan Lujkov, 100 yıl aradan sonra Rusya’da yeniden gelişen kapitalizmin, "Rusya’yı daha ağır sonuçlara götüreceğini düşünerek" kitabı yazdığını söyledi. Rusya’nın üzerinde "İhtilal" ortamının hayaletinin dolaştığını belirten Lujkov, "Önümüzde açıkça görüntülenen ihtilal ortamı her an tamamen gerçek olabilir. Oysa Rusya’nın yakın geçmişte oluşan hayaletlere ihtiyacı yok. Toplum iktidardan daha yumuşak adımlar bekliyor" uyarısında bulundu.

AVRUPA, RUS DEVRİMİNDEN DERS ALDI: 1917’den sonra Avrupa’nın Rusya’daki sosyalist devrimden güzel bir ders aldığını vurgulayan Lujkov, "Bu radikal bir dersti. Devrimi önlemek için sekiz saatlik mesai, toplu konut inşaatları kararları aldılar. Avrupa ülkelerinde devrim riski sosyalist toplumsal reformlar sonucunda ortadan kaldırıldı" diye konuştu. Türkiye ve Moskova arasında ortak projelerin yürütülmesinin sevindirici olduğunu belirten Lujkov, Türk yatırımcıların "çok ahláklı" olduğunu söyledi. Türk hükümetleriyle yıllardır bavul ticareti konusunda anlaşamadıklarını anlatan Lujkov, Tansu Çiller ve Bülent Ecevit’e başbakanlıkları döneminde Moskova’da Büyük Toptancılar Merkezi yapmayı teklif ettiğini ancak olumlu cevap alamadığını söyledi. Lujkov, bavul ticaretinin önüne geçebilmek için yeni bir proje geliştirdiklerini ve önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirtti.

Lujkov bize yol gösterdi

ANADOLU Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan, Moskova Belediye Başkanı Yuriy Lujkov’un Türk yatırımcıları için Moskova’da gerçek anlamda bir "dost eli" olduğunu söyledi. Özilhan, "Sayın Lujkov’un 15 yıllık belediye başkanlığı döneminde Moskova’nın nasıl değiştiğine, geliştiğine bizzat tanık olduk. Moskova başta olmak üzere Rusya’da Türk işadamları olarak yatırımlarımız sırasında Sayın Lujkov’un verdiği desteğin çok yararını gördük. Kendisi bizlere yatırımlarımız sırasında yol gösterdi."