Bryza'dan Kıbrıs Sorunu AçıklamasıABD Dışişleri Bakanlığı AB İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Matthew Bryza, ABD’nin, yıl sonuna kadar Kıbrıs sorununun çözülmesini beklediğini söyledi.

Rum radyosunun haberine göre, temaslarda bulunmak amacıyla dün adaya gelen Bryza bugün, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu’yla görüştü.

Habere göre görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Bryza, ABD’nin müzakere sürecinde rol üstlenmediğini, ancak Kıbrıs’ı iki toplumlu, iki kesimli federasyon temelinde yeniden birleştirilecek adil ve kalıcı bir çözümün bulunmasıyla ilgilendiğini ifade etti.

Müzakere sürecinde devam eden zorluklar ve bugüne kadar sağlanan ilerleme konusunda bilgi edinmiş olmasının çok faydalı olduğunu belirten Bryza, politikalarının, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini sağlayacak bir çözüm bulmaları için taraflara yardım etmek olduğunu, iki taraf istemedikten sonra sunacak bir planları ya da herhangi bir girişimlerinin de bulunmadığını vurguladı. Bryza bu arada, Yeşilırmak kapısının açılması konusunda tarafların anlaşmaya varmış olmalarından ötürü memnuniyet duyduklarını, bu kararın bölge halkı için çok faydalı olacağını söyledi.


___________

hurriyet.com.tr