ABD: Ergenekonla İlgilenmiyoruz


ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Ergenekon Soruşturması ve Davasının Türkiye'nin İç Hukuk Konusu Olduğunu Belirtti.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Ergenekon soruşturması ve davasının Türkiye'nin iç hukuk konusu olduğunu belirterek, "Bu, Türkiye'nin iç siyasi bağlantılı bir şeyi. İnsan hakları ve hukuk çerçevesinde devam edecektir. Amerika, bu konuda hiç rol oynamıyor." dedi. ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, İzmir'de Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Odası'nı (İZTO) ziyaret etti. EBSO ziyaretinden sonra İZTO'da bir basın toplantısı düzenleyen Büyükelçi Jeffrey, Ergenekon soruşturması sürecini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Türkiye'nin iç işlerine karışmıyoruz, onunla da ilgilenmiyoruz." diye cevap verdi.

Ergenekon soruşturması ve davasının iç hukuk konusu olduğunu vurgulayan Jeffrey, "Bu, Türkiye'nin iç siyasi bağlantılı bir şeyi. Bekliyoruz ki insan hakları ve hukuk çerçevesinde devam edecektir. Amerika, bu konuda hiç rol oynamıyor." şeklinde konuştu.
Irak'taki ABD askerlerinin geri çekilmesi de sorulan Büyükelçi Jeffrey, şöyle dedi: "Askerlerimiz, bir sene sonra tamamen çekilecek. Irak'ta ortaya çıkan kaosun, çekilmeyle ilgili olup olmadığını bilmiyorum." Jeffrey, önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek Amerikalı üst düzey bir generalin Kuzey Irak, PKK veya Pakistan gibi ortak konularda görüşme yapmayacağını söyledi.
Basın toplantısından önce internetteki sanal konsolosluğu açan ABD Büyükelçisi Jeffrey, ayrıca, ülkesinin bağımsızlığının 233. yılı dolayısıyla Ege Serbest Bölgesi'nde verilecek resepsiyona ev sahipliği de yapacak. (CİHAN)