“Operasyon Hançer” ve “Kılıç Darbesi” adı verilen operasyona 4 bin Amerikan deniz piyadesi ile 650 Afgan askeri katılıyor ve binlerce asker de destek için mobilize edilmiş bulunuyor. Dünkü çatışmalarda bir ABD askerinin öldüğü, birçok askerin de yaralandığı açıklandı.
ABD Başkanı Barack Obama’nın göreve gelmesinden bu yana Amerikan güçlerinin Afganistan’da düzenlediği en büyük operasyonda, Taliban’ın merkezi ve dünyada en fazla afyon üretilen bölge olan aşağı Helmand vadisinin tamamen ele geçirilmesi amaçlanıyor. Operasyonla, ülkede 20 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde güvenliğin sağlanması da hedefleniyor.
Amerikan askeri yetkilileri, operasyonu “şimdiye kadar olanların en büyüğü ve en hızlısı” olarak niteleyerek, böylece ülkedeki savaş sürecinin yeni bir aşamaya girdiğini söyledi.
Öte yandan, salı günü ülkenin güneydoğusunda bir Amerikan askerinin kaçırıldığı açıklandı. Askerin kaçırılmasını üstlenen Taliban, askerin serbest bırakılması için Amerikan güçlerinin elindeki Taliban militanlarının serbest bırakılmasını istedi.milliyet