İnanılmaz Etki: Koyunlar Küçülüyor

İklim değişikliğinin pek çok etkisi artık kendini belli ediyor. Ama bu inanılmaz oldu. Koyunlar küçüldü.


İskoçya'da, kışlar artık daha ılık geçtiği için yaban koyunlarının boylarının son çeyrek asırda küçüldüğü bildirildi. Science dergisinin son sayısında yayınlanan araştırmaya göre, Hirta Adası'nda yaşayan Soay koyunlarının boyu küçüldü.

DOĞAL SELEKSİYONA AYKIRI GELİŞME

Sert iklime sahip adada, doğal seleksiyon (eleme) uyarınca güçlü ve sağlıklı olanlar hayatta kalmalı ve hayvanların boyu daha uzun olmalıydı. Ancak araştırmacılar, hayvanların boyunun uzamak şöyle dursun kısaldığını belirlediler.

İngiliz biyologlar, havaların ısınmasının bu durumu açıkladığını düşünüyorlar. Öyle ki, kışlar kısalıp havalar yumuşadığı için, kuzuların daha fazla büyümesine ve ilk kışa girmeden daha fazla semirmelerine gerek kalmadı.

SAYILARI GİDEREK ARTIYOR

“Imperial College London” profesörü Tim Coulson, “Eskiden baharda doğduktan sonra yazın hızla büyüyen sağlıklı ve iri kuzular Hirta'daki çetin kış şartlarına dayanabilirlerdi. Şimdiyse iklim değişikliği yüzünden, yılın daha uzun bölümünde yiyecek ot bulabiliyorlar. Hayatta kalmaları kolaylaştı. Yavaş gelişen koyunlar da artık hayatta kalabiliyor. Dahası bunların sürü içindeki sayıları da artıyor” dedi.ORTALAMA AĞIRLIKLARI AZALDI

Araştırmaya göre, 1986'da bir aylık kuzular ortalama 15 kilo geliyordu. Aradan 20 yıl geçtikten sonra ise ortalama kiloları 13'e inmiş bulunuyor. Koyunların ortalama ağırlığı ise 25'ten 22 kiloya indi.

Uzmanlar, koyunların daha erken yaşta doğurmaya başlamasının da küçük kuzuların dünyaya gelmesinde etmen olduğunu düşünüyor.

KÜRESEL ISINMANIN 5 ÖLÜMCÜL ETKİSİ


Kutup buzullarının erimesi. Pek çok insanın fazla umursamadığı bu olgu bakınız neleri nasıl etkiliyor: 1- Deniz seviyesinin yükselmesine neden oluyor. 2- Ekosistem dengesini bozuyor. Birçok bitki ve canlı türü yok oluyor. 3- Buzulların erimesiyle okyanus suyundaki tuz oranı azalıyor. Bu da su akımlarını değiştirp, atmosferde de değişimlere neden oluyor. 4- Kutuplardaki buzulların beyaz olması güneş ışınlarının yansıtılmasını sağlıyor. Böylelikle atmosferdeki ısı azalıyor. Kutuplar eriyince yansıtma işlevini okyanuslar yerine getirecek. Ancak koyu renk güneş ışınlarını daha az yansıtacak ve atmosferdeki ısı daha da artacak.Hastalıklar ve salgınlar artacak. Kuzey bölgelerdeki ülkelerde havalar ısınacak. Dolayısıyla hastalık taşıyan böcekler bu ülkelere de göç edecek. Tedavisi mümkün olan sıtmanın hala can alması da küresel ısınmanın bir etkisi sayılıyor.Okyanus suları ısınacak, kasırgalar artacak. Bugüne kadar kasırgaların pek görülmediği yerlerde de kasırglar ortaya çıkacak. Kasırgalar, dünyanın dört bir yanında her an bir tehdit olacak.Kuraklık ve sıcak dalgaları artacak. Afrika daha da kurak olacak. Avrupa'da da kuraklık hayatı olumsuz etkileyecek. Buna bağlı toplu ölümler bile görülebileceği belirtiliyor.Ekonomik sonuçlar ağır olacak. Bütün bu olumsuzluklar birbirini zincirleme etkileyecek. Kurakluk ve kasırgalar, deniz sularının yükselmesi, bitki ve canlı türlerinin yok olması tarımı vuracak. Bilim adamları "dünyada gıda ve su savaşları çıkacak" uyarısını yapıyor. Gıda ve su yetersizliğine bağlı olarak hastalık ve ölümler kaçınılmaz olarak niteleniyor. Böyle bir dünyada ise ekonomik istikrar imkansız sayılıyor.
_____________

hurriyet.com.tr