Oy Vermeye Giden Türklere Saldırı

Bulgaristan'da, Seçimlerde Oy Kullanma Hakkı Olan Soydaşlar Oy Vermeye Çağrıldı.
Bulgaristan'da 5 Temmuz Pazar günü yapılacak genel seçimler öncesinde, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Türkiye Temsilcisi Enver Hatipoğlu, seçimlerde oy kullanma hakkı olan soydaşları oy vermeye çağırarak, "Türkleri kendi gelecekleri için oy kullanmaya çağırıyorum" dedi. Bulgaristan'da ırkçı eylemleriyle bilinen ATAKA Partisi ve diğer milliyetçi partilerin, sınır kapılarında çifte vatandaşlık hakkına sahip olan ve oy kullanma hakkı bulunan seçmenleri taşıdıkları iddiasıyla içinde Türklerin bulunduğu otobüsler ve TIR'lara yönelik saldırı girişimini AA muhabirine değerlendiren Hatipoğlu, tehlikenin ırkçı ATAKA Partisi olmadığını ve protestoları düzenleyenlerin bir grup kişi olduğunu vurgulayarak, "Asıl tehlike onun arkasında olan zihniyettir. Asıl tehlike genel seçimlerde iktidara en yakın olan GERB (Arma) Partisi ve onun Genel Başkanı Boyko Borisov'dur" diye konuştu.

ATAKA Partisi'nin, halen Sofya Belediye Başkanlığı yapan ve seçimlerde birinci parti çıkmasına kesin gözüyle bakılan GERB Partisi'ne hizmet ettiğini ileri süren Hatipoğlu, GERB Partisi Genel Başkanı Borisov'un 1989 olaylarında ilk "vur" emrini veren kişi olduğunu öne sürdü.
Borisov'un daha önce yaptığı açıklamalarda, Bulgaristan'daki Türklerin asimilasyonuyla ilgili "Asimilasyon doğru bir karardı, ancak şekli yanlıştı. Yaşlıların isimlerini değiştirmek yerine 10 yaş ve altındaki çocukların isimlerinin değiştirilmesi gerekirdi. Dolayısıyla değişim kendiliğinden gelecekti" dediğini ifade eden Hatipoğlu, bu siyasi gelenekten gelen bir kişinin bugün Bulgaristan'da başbakan olmasından korktuklarını belirtti.

-"VARLIĞIMIZ İÇİN OY KULLANACAĞIZ"

Seçimlerde 60 binin üzerinde Türk'ün oy kullanmasını beklediklerini kaydeden Hatipoğlu, Türkiye'de 180 binin üzerinde çifte vatandaşlık hakkına sahip kişinin yaşadığını ve bunlardan 120 bininin oy kullanma hakkı bulunduğunu belirterek, "60 binden çok daha fazla soydaşımızın oy kullanmasını istiyoruz. İnsanlarımız şimdiye kadar 3 kez Parlamento seçimleri için oy kullandılar, ancak bu kez kullanacakları oy tarihi önemdedir. Biz Bulgaristan'da var mıyız yok muyuz onu belirleyecek bir seçimdir bu... Bu seçimlerde varlığımız için oy kullanacağız" ifadelerini kullandı.
GERB Genel Başkanı Borisov'un, genel seçimlerde "40 milletvekili çıkarsa bile" Hak ve Özgürlükler Hareketi ile koalisyon kurmayacağını açıkladığını anlatan Hatipoğlu, ancak kendilerinin söylenenlere aldırmadan çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.

-HATİPOĞLU, ATAKA'NIN İDDİALARINI YALANLADI-
Enver Hatipoğlu, ırkçı ATAKA Partisi'nin, Bulgaristan vatandaşı olup Türkiye'de ikamet sürelerini geçirmiş olanların Türkiye tarafından, gidip HÖH'e oy vermeleri karşılığında affedildiği ve pasaportlarına giriş yasağı damgasının vurulmadığı yönündeki iddialarını ise yalanladı. Hatipoğlu ayrıca, Türkiye'de yaşayan Bulgar soydaşların oy vermesini engellemek amacıyla çifte vatandaşlığın iptali için daha önce 17 kez meclise önerge verildiğini ve bunların hepsini engellemeyi başardıklarını sözlerine ekledi.haberler