Ölen Oğlunun Mezarını Arıyor

Iraklı Acılı Baba Hüseyin Hasan, 10 Yıl Önce Türkiye Üzerinden Avrupa'ya Kaçak Yollarla Gitmek İsterken, Sınırda Açılan Ateş Sonucu Ölen Oğlunun Mezarını Arıyor.
Iraklı acılı baba Hüseyin Hasan, 10 yıl önce Türkiye üzerinden Avrupa'ya kaçak yollarla gitmek isterken, sınırda açılan ateş sonucu ölen oğlunun mezarını arıyor. Irak'ın Süleymaniye kentinden bir grup kafadar arkadaşıyla birlikte Avrupa'ya gitmek hayali ile kaçak olarak Türkiye'ye üzerinden gitmeye çalışan Aras Hüseyin Hasan ve arkadaşları, Van sınırında güvenlik güçleri tarafından "PKK militanı oldukları" ve "dur ihtarına" uymadıkları gerekçesiyle üzerlerine ateş açıldı. Açılan ateş sonucu 25 kişilik grupta Aras Hüseyin Hasan'ın (28) da bulunduğu 9 kişi hayatını kaybederken birçok kişi de yaralandı. Ölenler, güvenlik güçleri tarafından Van'a getirilerek Van Müftülüğü görevlilerince Garipler Mezarlığı'na defin edilir.

Olayı çok daha sonra Irak Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile öğrenen acılı aile Türkiye ile bölge arasında yaşanan olumsuz havanında etkisiyle bir türlü cesaret edip çocuklarının mezarının yerini öğrenmeye çalışamazlar. Son dönemlerde Türkiye ile Kuzey Irak arasında gelişen olumlu hava Hasan ailesinin umutlarını yeniden yeşerti. Oğullarının Van'da olan mezarını bulmak ve yerini öğrenmek için Türkiye ve Van'daki yetkililerden basın yolu ile yardım çağrısında bulunan aile kendilerine yardım eli uzatılmasını bekliyor. Gözyaşları içinde oğlunun hikayesini anlatan acılı baba Hüseyin Hasan, oğlunum o dönemin zulüm ve zor şartlarından kurtulmak hayali gittiğini söyledi.
O dönemler iş olmadığını ve yaşanan fakirlikten dolayı oğlu Aras'ın Avrupa hayali ile yola çıktığını belirten Baba Hasan, "Oğlum Aras, bir grup arkadaşı ile Avrupa'ya gitmeye karar verir. Orada daha iyi bir imkan ve iş sahibi olmak için yola çıktı. Ancak 1990 yılında Van üzerinden kaçak girmeye çalışırken güvenlik güçlerinin kendilerini terörist zannederek üzerlerine ateş açmışlar. Oğlumun da aralarında bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti. Daha sonra cenazeleri Van Müftülüğü görevlilerince Garipler Mezarlığı'na defin edilir. İsteğim oğlumun mezarını bulmak. Başında dua etmek. Türkiye'deki yetkililere sesleniyor ve rica ediyorum. Bize yardımcı olsunlar ki oğlumun mezarını bulayım. Ben oğlumun kabrini görmek istiyorum. Ben 17 yıldır bu acıyı çekiyorum. " dedi.
Abisinin 10 yıl önce yeni bir yaşam adına yola çıktığını ifade eden Tajan Hüseyin Hasan (21), "O dönemlerde burada siyasi ve ekonomik durum iyi değildi. Bu kötü durumundan dolayı abim de herkes gibi Avrupa'ya gitmek maksadıyla Türkiye sınırından geçmek istedi. Ancak buradan gittikten 5 gün sonra Van bölgesinde yanlış bir operasyonda 25 kişiden 9 kişi öldü. O günden beri bir haber alamadık. 10 yıldır onlardan bir haber bekliyoruz. Onun cenazesini ve mezarını görmedik. Türkiye'deki, Van'daki yetkililerden rica ediyoruz bu mezarları bilmek ve görmek istiyoruz. Bize yardımcı olsunlar. Abim gittiği zaman 11 yaşındaydım. Şu an 21 yaşındayım. Ailemle ve ben Türkiye'den güzel bir cevap bekliyoruz. Türkiye ile bölge arasında durumlar iyi değildi. Bu nedenle kimseye başvurmadık. Ama Elhamdülillah durumlar şimdi eskiden daha iyi. Şimdi durumlar iyi oldu. Bu nedenle ricamız yetkililer bize yardımcı olsunlar." şeklinde konuştu. (CİHAN)