Bulgaristan'da Türk Partisi 3.

Bulgaristan'da Dün Yapılan Parlamento Seçiminin Resmi Olmayan Kesin Sonuçları Açıklandı.
Bulgaristan'da dün yapılan Parlamento seçiminin resmi olmayan kesin sonuçları açıklandı.
Kayıtlı seçmen sayısının 6,8 milyon olduğu ülkede seçime katılım oranı yüzde 60,2 oldu. Merkez Seçim Komisyonu, Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov'un fahri lideri olduğu GERB (arma) partisinin 1 milyon 624 bin 371 oy alarak (yüzde 39,6) birinci parti olduğunu bildirdi.

Başbakan Sergey Stanişev'in genel başkanlığını yaptığı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), 728 bin 440 oyla (yüzde 17,7)ikinci parti oldu.
Ülkede 2005 yılında yapılan Parlamento seçiminde gösterdiği başarıyı sürdüren ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), 610 bin 808 oyla (yüzde 14,48) üçüncü sırada yer aldı. HÖH'nin 600 bin oyu geçmesinde Türkiye'deki Bulgaristan vatandaşları büyük rol oynadı. Türkiye'de kurulan 123 sandıkta toplam toplam 83 bin 686 kişinin oy kullandığı bildirildi.
Seçimde ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi yüzde 9,37, sağcı güçlerin oluşturduğu Mavi Koalisyon yüzde 6,7, Düzen Meşruiyet ve Güvenlik (RZS) partisi yüzde 4,6 oranında oy alarak parlamentoda temsil hakkını kazandı.
İktidardaki üçlü koalisyon hükümetine BSP ve HÖH ile birlikte katılan, eski kral ve eski başbakanlardan Simeon Sakskobrgotski'nin lideri olduğu Ulusal Özgürlük ve Yükseliş Hareketi (NDSV) ise büyük Seçim yenilgisi aldı. NDSV, sadece yüzde 3 oranında oy alarak, Seçim barajını aşamadı ve Parlamento dışında kaldı.
Ülkede enerji sektörünün en zengin temsilcilerinden biri olan iş adamı Hristo Kovaçki'nin kurduğu "Lider" adlı parti de yüksek bütçeli propaganda kampanyasına rağmen Seçim barajını geçemedi. Bu sonuçlara göre 240 sandalyeli Bulgaristan parlamentosunda GERB'in 115, BSP'nin 42, HÖH'nin 36, ATAKA'nın 21, Mavi Koalisyonun 16, RZS'nin 10 milletvekiliyle temsil edileceği tahmin ediliyor. Parlamentodaki sandalye dağılımını kesinleştirecek resmi kesin sonuçların çarşamba günü açıklanacağı bildirildi.haberler