AB Önce Türkiye'de Kurulmuş

Denizli'nin Laodikya Antik Kentinde Yapılan Kazılarda Elde Edilen Bulgular, AB'nin İlk Tohumlarının Burada Atıldığını Gösterdi.

Denizli'nin Laodikya antik kentinde yapılan kazılarda elde edilen bulgular, AB'nin ilk tohumlarının burada atıldığını gösterdi. Kazılarda, İspanya'ya turizmde büyük girdi sağlayan boğa güreşlerinin aslında antik dönemde Anadolu'da da yapıldığı anlaşıldı. 17. yüzyılda Amerika'dan Türkiye'ye getirildiği düşünülen patlıcanın, o dönemde Anadolu'da yetiştirildiği de ortaya çıktı.
Laodikya Antik Kenti Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, ''Burası şimdiki Avrupa Birliği'nin (AB) ilk tohumlarının atıldığı yer. Yani Laodikya bu birliğin yönetici ve koordinatörü konumunda. Bu bölgedeki ticaret için özellikle insanlar bir araya gelmişler, AB gibi bir birlik oluşturmuşlar. Burada ürettikleri ürünleri aracısız antik dünyaya ihraç etmişler. Bununla ilgili hem kabartmalar, hem mezar anıtları, hem de yazıtlar var elimizde. Bugünkü AB, Likos Vadisi'ndeki birliğin, yani 2 bin 200 yıl öncesine dayanan birliğin tekrar günümüze yansıması şeklindedir.'' Şimşek, Laodikya antik kentinde iki tiyatro bulunduğunu, ''büyük tiyatro'' diye adlandırılan tiyatroda ''komine bilet için rezervasyon yapıldığına'' dair bulgular elde ettiklerini de belirtti.


(Anadolu Ajansı)