Polonyalı Jerzy Buzek, Avrupa Parlamentosu’nun yeni başkanı oluyor. Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen Buzek, Ankara’ya imtiyazlı ortaklık isteyen merkez sağın desteğiyle bu göreve gelmeye hazırlanıyor.

AVRUPA Parlamentosu’nda 14 Temmuz’da “gizli oylama” ile yapılacak olan seçimlerde AP Başkanlığı görevine seçilmesi neredeyse “garanti” haline gelen Polonyalı Jerzy Buzek, Türkiye’nin “avukatlığı” üstlendiğini, üyeliğine tam destek verdiğini açıkladı.
“European Voice” Gazetesi’nin AP Başkanlık adaylarının katılımıyla ilgili düzenlediği konferansa katılan Buzek, Polonya’da Türkiye’nin AB üyeliğine güçlü destek verildiğini belirterek, “Kendi partimde de Türkiye’nin AB üyeliğini destekledim ve sözcülüğünü yaptım. Türkiye’nin AB üyeliği için Ankara’nın avukatlığını yaptım. Bir Polonyalı olarak AB’nin genişlemesini ve Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyorum” dedi.
Tam üyelik için şu anda zamanın uygun olmadığını, Türkiye’nin AB reform sürecine devam etmesi gerektiğini kaydeden Buzek, Türkiye’de insan hakları, demokratikleşme, kadın hakları, askerin siyasete karışması gibi sorunlar bulunduğunu, bunların çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

Tüm grupları destekliyor
AP Başkanlık seçimlerinin diğer güçlü adayı, eski Liberal Grup Başkanı İngiliz Graham Watson’un adaylıktan çekilmesiyle Buzek’in seçilmesi hemen hemen kesinleşti. 736 üyeli AP’nin üç büyük grubu olan 265 üyeli Hristiyan Demokratlar, 184 üyeli Sosyalistler ve 84 üyeli Liberallerin Buzek’e destek vereceği belirtildi. Böylece gelecek hafta AP başkanlığına seçilmeyi neredeyse garantileyen Buzek, AB organlarına başkanlık eden ilk Doğu Avrupalı olarak tarihe geçecek.


-hürriyet-