Obama'nın iki kitabına yasak getirildi
ABD'nin en sıkı güvenlik önlemleriyle korunan federal cezaevinde bir mahkumun ABD Başkanı Barack Obama tarafından yazılmış iki kitabı okumasına izin verilmedi.

Amerikalı bir El Kaide üyesi olarak aralarında eski başkan George W. Bush'a yönelik suikast planının da bulunduğu çeşitli terör eylemleri tasarlamak suçlamasıyla çarptırıldığı 30 yıllık hapis cezasını çekmekte olan Ahmet Ömer Ebu Ali, geçen yıl Obama'nın seçim zaferi öncesinde söz konusu kitapları okumak istemiş.

Obama'nın biri biyografi, diğeri daha politik olmak üzere kitabı bulunuyor. Bunlardan biri 'Dreams from My Father' ve diğeri de 'The Audacity of Hope'.

Colorado eyaletinin Florence bölgesinde bulunan cezaevinin yetkilileri, FBI'ya dayanarak, her iki kitabın da ulusal güvenliğe zarar verecek bilgi içerdiğine karar verdi.

Yetkililer, kitaplardaki pasajlara değil, belli sayfalara vurgu yaparak ve bunların sakıncalı olduğunu savunarak, Dreams From My Father'dan bir, Audacity of Hope'tan 22 safya seçti. Bunların yarısı dış işleriyle alakalıydı.

Ebu Ali, daha sonra kendisine yönelik muameleyi protesto amacıyla açlık grevine gitti ve yetkililer perşembe günü bir inceleme sonunda kitapların içeriklerinin uygun olduğuna karar verdi.

Ebu Ali'nin gelecek ayki duruşmasıyla ilgili dava dosyasında da yetkililerin asıl yasak gerekçesi 'ulusal güvenlik açısından sakıncalı' şeklinde yer aldı. Ebu Ali'nin avukatı Joshua Dratel kitapların yasaklanmasının, cezaevindeki zorlu koşullara bir örnek teşkil ettiğini savundu.

Ebu Ali, el yazısıyla yazdığı kısa bir şikayet notunda, haklarının ihlal edildiğini belirtmişti.

Kitapların yanı sıra, ailesinin ziyaretlerine de kısıtlama getirildiğini belirten avukat, Ebu Ali'nin bunun üzerine açlık grevine başladığını söyledi.

Mahkumlar cezaevinde genellikle, günün 22 ila 23 saati hücra hapsinde tutuluyor.

Cezaevleri Müdürlüğü'nden bir yetkili, kitapların 'uygun' olduğuna karar verildiğini ve artık mahkumların isterlerse bu kitapları edinebileceğini kaydetti.

Cezaevi yetkililerinin, tepkilerden kaçınmak üzere kararlarında değişikliğe gitmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

GAZETEPORT