İşte İsrail'in Filistin'i kurdurmama planı!

Siyonist İsrail'in 'Filistin Devleti'nin kurulmasını engellemek için ortaya koyduğu kirli plan deşifre oldu.

İsrail'in Filistinlileri tecrit etmek için ördüğü utanç duvarının ardından şimdi de Batı Yaka'yı da ikiye bölerek, 'Ölü Deniz'i kontrol altına almak için kirli bir planı devreye sokmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Terör devleti İsrail'in, Filistinlileri tecrit etmek için ördüğü utanç duvarının ardından, şimdi de Batı Yaka'yı da ikiye bölerek Ölü Deniz'i kontrol altına almak için kirli bir planı devreye sokmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

AMAÇ FİLİSTİN DEVLETİ'Nİ KURDURTMAMAK

İsrail, 'İki deniz kanalı' adındaki yeni kanal projesiyle Ölü Deniz kıyılarını kontrolüne almayı planlarken, Batı Yaka'yı da ikiye bölerek 'Filistin Devleti'nin kurulmasının önüne geçmeye çalışıyor.

UTANÇ DUVARI İLE İŞGAL GENİŞLETİLMİŞTİ

Siyonist İsrail, ördüğü utanç duvarı ile Batı Yaka topraklarının önemli bir bölümünü kendi tarafında bırakarak 210.000 Filistinliyi tarlalarından, okullarından, işlerinden, sağlık merkezlerinden koparmıştı. Duvar sayesinde İsrail aynı zamanda Filistinlilere ait toprakları da sınırları içine katarak işgali genişletmişti.

AKRAM: “KİRLİ BİR PLAN”

Filistinli Çevre Mühendisi Dr. Mahmud Akram, Vakit'e yaptığı açıklamada, söz konusu projeyi 'kirli bir plan' olarak değerlendirdi. Akram, “Bu proje hayata geçirilirse Ölü Deniz'deki tüm haklarımızı kaybederiz.

Unutulmamalı ki uluslararası mahkemenin durdurma kararına rağmen İsrail, utanç duvarını hayata geçirerek, daha fazla Filistin toprağını işgal etmişti. Benzer bir durum ile karşı karşıyayız” dedi.

İKİYE BÖLEREK COĞRAFİ ÜSTÜNLÜK SAĞLANACAK

Siyonistlerin gerçek amacının ise kurulacak olan 'Filistin Devleti'ni engellemek' olduğunu vurgulayan Akram, “Sonra olay coğrafi olarak ele alındığın da ise Batı Yaka bu proje gerçekleştiği takdirde ikiye bölünmüş olacak.

Bu ikiye bölünme ise Filistin Devleti'nin kurulmasını engelleyecektir. Zaten Siyonistlerin gerçek amacı da budur” diye konuştu.

CERBAVİ: “139 DÖNÜM ARAZİ ELE GEÇİRİLECEK”

Filistin Plan ve Proje Bakanı Ali Cerbavi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Eğer İsrail 'İki deniz kanalı' projesini uygulamaya koyarsa Halil ve Kudüs şehirleri topraklarından 139 dönüm araziyi daha ele geçirmiş olacak.

Bu oran Filistin topraklarının yüzde 2'sinin daha işgal edilmesi demektir. Açılması planlanan kanalla, Batı Yaka güney ve kuzey olarak ikiye bölünmüş olacak. Bu girişimin diğer manası, 'coğrafi olarak Filistin devletinin kurulamayacağı' demektir.

Bunu engellemek için uluslararası çalışmalarımızı başlattık. Biz elimizden geleni yapacağız. Uluslararası camianın da yardımını bekliyoruz” dedi.

haberaktuel.com