Alman dış istihbarat örgütü BND'nin uzmanları İran'ın 6 ay gibi çok kısa sürede atom bombası imal edebilecek teknolojiye sahip olduğunu iddia etti.

Almanya'nın haftalık dergisi Stern'de yer alan habere göre, BND'nin bir uzmanı, İran'ın 6 ay içinde ilk atom bombasını denemek için teknolojik güce sahip olduğunu söyledi.

BND SÖZCÜSÜ YALANLADI

Bu haber sonrası BND'de yapılan açıklamada şöyle denildi: "İran'ın 6 ay içinde atom bombası yapabileceği görüşü, kurumumuzun resmi görüşü değildir. BND, İran'ın birkaç yılda atom bombası üretebileceği görüşündedir" açıklamasında bulundu.

Merkezi Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan, BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) Mısırlı Başkanı Muhammed El Baradei, "Bilebildiğimiz, içimdeki ses, İran'ın atom bombası imal edebilecek güce sahip olduğudur" demişti.

İran hükümetinin "yalnızca elektrik üretimine yönelik" dediği nükleer programını yakından takip eden UAEK'nın bazı uzmanları, İran'ın ilk atom bombasını imal etmesinin, teknik ve siyasi engellerden iki yıl daha alabileceğini söylüyor.

KADDAFİ'DEN İRAN'A DESTEK

Libya lideri Muammer Kaddafi de, İran'ın nükleer programının, enerji üretimi gibi barışçıl amaçlara yönelik olduğu sürece desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Kaddafi, Mısır'daki Bağlantısızlar Hareketi Zirvesinde yaptığı konuşmada, İran'ın barışçı uranyum zenginleştirme programını engellemenin "adil olmayacağını" ancak nükleer silah üretmesine de müsaade edilmemesi gerektiğini belirtti.

ABD ve İsrail, İran'ın nükleer silah geliştirmeyi amaçladığını belirtiyor. İran ise bu iddiayı reddediyor.

Libya, nükleer ve kimyasal silah geliştirmeye yönelik programını 2003 yılında durdurmuştu.

_____

hurriyet.com.tr