İran’da Mahmud Ahmedinejad’ın ezici üstünlüğüyle sonuçlanan 12 Haziran’daki şaibeli cumhurbaşkanlığı seçimden sonra günlerce süren protesto gösterileri tekrar başladı. Reformcu Mir Hüseyin Musevi’yi destekleyen eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Rafsancani’nin seçim sonrasında yaptığı ilk hutbe konuşması sırasında göstericilerle polis çatıştı. 15 kişi gözaltına alındı.

12 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin Mahmud Ahmedinejad’ın şaibeli üstünlüğüyle sonuçlanmasında sonra gerçekleşen ve 20 kişinin ölümüne neden olan başkent Tahran’daki gösteriler yeniden alevlendi.
En son 1999 kanlı üniversite baskını protesto etmek için 9 Temmuz’da sokaklara dökülen cumhurbaşkanı adayı Mir Hüseyin Musevi yandaşları, bu kez seçim sonrasında ilk kez vaaz veren İran eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Rafsancani’nin hutbe konuşması yaptığı Tahran Üniversitesi’ndeki cuma namazında bir araya geldi. Musevi ve eski reformcu Cumhurbaşkanı Hatemi de namaza katıldı. Binlerce Musevi yanlısı ise dışarıda toplandı.
Yeşil bandanalı göstericilerin arasında çocuk ve kadınlar da vardı. Eylemciler, “Diktatöre Ölüm”, “Ya Hüseyin, Mir Hüseyin”, “Özgürlük, Özgürlük” sloganları atarak Rafsanci’nin sözlerini kesti. Polis, bunun üzerine grubu gözyaşartıcı gaz ve copla dağıttı, kornolarını çalan onlarca aracın camını paramparça etti. 15 Musevi yandaşı gözaltına alındı.
Şüpheler var
Rafsancani, konuşmasında İran halkının çoğunluğunun cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin şüpheleri olduğunu belirterek, “Kardeşçe oturup konuşmalı, her ne şikayetimiz ve sorunumuz varsa delilleriyle birlikte tartışmalıyız. Hepimiz bir ailenin üyeleriyiz, inkılap yolunda şehitler verdik, evlerimizde gaziler var.İran İslam Cumhuriyeti hem İslam’a, hem cumhuriyete dayalıdır. Bunlardan birinin zarar görmesi halinde inkılaptan söz edilemez” dedi.

k:Hürriyet