21. yüzyılın en uzun güneş tutulması Asya’da gerçekleşti. Ay, Güneş’i 6 dakika 39 saniye boyunca örterken, Hindistan’da binlerce insan Ganj Nehri’ne akın etti


21. yüzyılın en uzun güneş tutulması, dün Asya kıtasında yaşayan milyonlarca kişi tarafından izlendi. Ay, Güneş’in yüzünü tam 6 dakika 39 saniye boyunca örttü. Tutulmanın 11 Temmuz 1991’de Hawai ve Güney Amerika’dan izlenebilen 6 dakika 53 saniyelik güneş tutulmasından sonraki en uzun tutulma olduğu belirtildi.
Güneş tutulması, Hindistan’ın doğusunda yer alan ve olay yüzünden hiç alışık olmadığı kadar büyük bir ziyaretçi kalabalığını ağırlayan Taregna köyünde yerel saatle 06.24’te (TSİ 03.54) başladı. Tutulma, daha sonra kuzeydoğuya hareket ederek Nepal, Myanmar, Bangladeş, Butan ve Çin’den de izlenebildi.
Asrın en büyük güneş tutulmasının Hindistan’daki etkileri, çok farklı uçlarda oldu. Tutulma gerçekleştiği sırada sayısız Hindu, kutsal Ganj Nehri’ne daldı. Kalabalıkta 80 yaşındaki bir kadın havasızlıktan hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi yaralandı. El ele tutuşan kadın, erkek ve çocuklar ise, Güneş’in “kurtuluşu” için dua etti.

Hamileler evden çıkmadı!
Yine Hindistan’da pek çok hamile kadın, aileye ve bebeğe kötü şans getireceği düşüncesi ile evinden dışarı adım atmazken, Delhi’deki bir hastanede çalışan jinekolog, birçok hamile annenin 22 Temmuz’da doğum yapabilmek için sezaryen randevusu aldıklarını bildirdi.
Çin’in doğusunda ise tutulma, yoğun bulut tabakası ve yağış nedeniyle Hindistan’daki kadar net bir biçimde izlenemedi. Tutulma, en son Pasifik Okyanusu’na ulaşarak TSİ 08.12’de sona erdi.
Uzmanlar, 2132 yılına kadar bu kadar uzun bir güneş tutulması olmayacağını belirterek, dün yaşanan tutulmanın asrın en büyük güneş tutulması olma özelliğini taşıdığını belirtti.Tutulmayı izleyenler ilginç görüntüler oluşturdu. Hindistan’dan Çin’e kadar milyonlarca insan tutulmayı izlemek için sokağa döküldü.
milliyet.com.tr