Taliban Kıta Değiştirdi

Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeyinde, polisle Taliban yanlısı grup arasındaki çatışma büyüyor. Taliban militanları iki eyalette polis merkezlerine saldırdı...Militanların, ülkenin kuzeydoğusundaki iki eyalette polis merkezlerine saldırdığı ve en az bir kişiyi öldürdüğü bildirildi. Yobe eyaletindeki saldırıda bir itfaiye erinin hayatını kaybettiği, Borno'da da silahlı çatışma çıktığı belirtildi.

Yobe'deki saldırıda militanların sabaha karşı polis merkezini ateşe verdiği, olayda 4 polisin de yaralandığı kaydedildi. Borno'daki saldırıda ise ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Bu arada Bauchi kentindeki çatışmalarla ölü sayısı 42'den 50'ye çıktı. Saldırının ardından sokağa çıkma yasağı uygulayan polis, olayla ilgili olarak 100 kişiyi gözaltına aldı.

12 EYALET ŞERİATLA YÖNETİLİYOR

Bauchi, Yobe ve Borno, Nijerya'nın 36 eyaleti içinde, 2000 yılından beri şeriatla yönetilen 12 eyalet arasında bulunuyor. Müslüman ve Hristiyan nüfusun eşit oranda bulunduğu ülkede 200'den fazla etnik grup bir arada yaşıyor.

1967-70 yılları arasında yaşanan ve 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği iç savaşın ardından ülkede sular hiç durulmadı. Son olarak şubat ayında Bauchi'deki çatışmalarda 11 kişi ölmüştü.

_________

hurriyet.com.tr