Suudi Arabistan’da ve İsrail’de birer kişi, H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribinden öldü. Suudi Arabistan’da domuz gribinin hızlı bir şekilde yayıldığının tespit edilmesinden sonra, hacca gitmenin risk oluşturabileceği ifade ediliyor.

SUUDİ Arabistan Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, domuz gribi nedeniyle hayatını kaybeden 30 yaşındaki adamın, yüksek ateş, öksürük ve solunum güçlüğü nedeniyle hastaneye yatırıldığı, ancak cumartesi sabahı yaşamını yitirdiği bildirildi.

Kesinleşmiş 232 domuz gribi vakasının bulunduğu Suudi Arabistan, hastalığın Arap dünyasında en yaygın olarak görüldüğü ülke konumunda bulunuyor.

Almanya’da alarm

Alman virolog Alexander Kekule, Almanya’da domuz gribi salgınının dramatik boyutta yayılacağını beklediklerini söyledi. Kekule, “Domuz gribi dalgasının başındayız, ancak önümüzdeki haftalarda domuz gribi vakaları dramatik ölçüde artacak” dedi. Tatil nedeniyle salgının çok daha hızlı yayılacağını belirten Kekule, ancak salgının tehdit edici boyutlara ulaşmasını beklemediğini sözlerine ekledi.

Robert Koch Enstitüsü, Almanya’da günde ortalama 400 ile 600 kişinin domuz gribine yakalanacağını hesap ediyor. Almanya’da domuz gribine karşı Eylül ya da Ekim aylarında planlanan 50 milyon aşı konusunda da tam bir kaos yaşanacağı, çünkü aşı şartlarının daha açıklık kazanmadığı belirtiliyor

İsrail’de ilk ölüm

İsrail Sağlık Bakanlığı da ülkede domuz gribi yüzündien ilk ölümün meydana geldiğini duyurdu. Domuz gribine yakalanan 35 yaşındaki adam, Eilat kentinde kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.


hürriyet