Air France uçağı arızalanıp geri döndüFransız havayolları Air France'ın Airbus A330 tipi yolcu uçağı, "havalandırma sistemindeki bir anormallik" nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı.

Air France sözcüsü, 184 yolcu taşıyan uçağın Paris-Duala (Kamerun) seferini yapmak üzere dün Paris Roissy Havalimanından kalktığını, kalkıştan kısa süre sonra uçağın "havalandırma sisteminde, kabinde hafif dumana yol açan bir anormallik saptandığını" belirtti.

Sözcü, bu olay nedeniyle uçağın kalkıştan 28 dakika sonra havalimanına geri dönmek zorunda kaldığını kaydetti. Öte yandan yine Air France'a ait Airbus A330 tipi yolcu uçağı Kongo'nun başkenti Brazzaville inişten hemen sonra bir binayı sıyırıp geçti.

Sivil Havacılık Bakanı Emile Ouosso dün yaptığı açıklamada çarşamba günü Maya-Maya havaalanında meydana gelen kazanın uçağın manvera yaptığı sırada meydana geldiğini kaydetti. Uzağın sağ kanadının manevra sırasında bir binaya sürtündüğü kaydedildi. Kaza sırasında uçakta yirmi kadar kişinin bulunduğu ve yaralanan olmadığı açıklandı.

Bakan Air France yetkililerinin kaza sonrasında teknik bir sorun olmadığını ve uçağın havalanabileceğini söylediğini, ancak buna izin vermediklerini kaydetti. 1 Haziran'da 228 kişiyi taşıyan ve Rio de Janeiro- Paris seferini yapmakta olan Air France'a ait A330 tibi Airbus yolcu uçağı Atlas Okyanusu'na düşmüştü. Uçaktan kurtulan olmazken, kara kutular da bulunamadı.

GAZETEPORT