BM: Afganistan'da sivil ölümleri artıyor
Afganistan'da çatışmalarda ölenlerin sayısının bu yılın ilk yarısında yüzde 24 oranında arttığı bildirildi.

Afganistan'daki BM yardım misyonunun yayımladığı rapora göre, Taliban ve diğer isyancı grupların pusu kurmak yerine intihar saldırısı, yol kenarına bomba yerleştirme ve suikast yöntemlerini seçmesi, sivil ölü sayısında artışa enden oldu.

Raporda, isyancıların artan yabancı asker sayısıyla baş edebilme çabaları ve 20 Ağustosta yapılacak seçimler öncesinde istikrarsızlığı artırmak istemeleri nedeniyle, sivil ölü sayısının daha da artabileceğine dikkat çekildi.

Yılın ilk 6 ayında Taliban ve diğer hükümet karşıtı grupların 595 sivilin ölümünden sorumlu tutulduğu 21 sayfalık raporda, Afganistan'daki ABD ve diğer Batılı ülke askerlerinin de giderek daha fazla sivili öldürdüğü kaydedildi. Raporda, bu sayının artmasında kısmen isyancıların sivillerin arasına saklanmasının da etkili olduğu belirtildi.

Uluslararası güçlerin sivil kayıplarını en aza indirmeye en büyük önceliği vermelerine rağmen, yılın ilk 6 ayında uluslararası güçlerle Afganistan hükümet güçlerinin 310 sivilin ölümünden sorumlu olduğu kaydedilen raporda, bu kişilerden 200'ünün 40 hava saldırısında öldüğü bilgisine yer verildi.

İki tarafa da yüklenemeyecek sivil ölümlerle birlikte toplam sivil ölü sayısının 1013'e ulaştığı, bunun 2008'in aynı döneminden yüzde 24, 2007'nin aynı döneminden yüzde 48 oranında fazla olduğu kaydedildi.

haberaktuel.com