Araplar uzaya çıkma hesabı yapıyorİngiliz milyarder Richard Branson geçtiğimiz Perşembe uzay seyahatleri düzenleyen Virgin Galactic firmasının yüzde 32’sini Abu Dhabi’li Aabar Yatırım’a sattığını duyurdu.

Körfez sermayesi ve petrol zengini Abu Dhabi firması Virgin Galactic'in yüzde 32'si için 280 milyon dolar ödedi. Bu sayede Abu Dhabi kendi uzay endüstrisini oluşturma fırsatı yakalamış oldu.

Ünlü iş adamı Branson, Aabar Ceo'su Muhammed El-Hüseyni ile imzaladığı anlaşma sonrasında ilk uzay uçuşunu da gerçekleştirdi.

Branson, Anlaşma töreninde filoya yeni bir uçak daha katmak istediğini de söyledi.

Farklı yatırımlarıyla ve başarılaryla gündemden düşmeyen Sir Branson Virgin Galactic'i 2004 yılında 100 milyon dolarlık yatırımla kurdu. İlk seferlerini California'daki istasyondan başlatan Virgin Galactic, daha sonra New Mexico'da inşa ettirmekte olduğu kendi istasyonunu kullanacak. Virgin Galactic, dünyanın belli başlı ülkelerine uzay istasyonu kurup, seyahati küresel çapta gerçekleştirmek için de proje çalışmalarına başladı. Virgin Galactic, şirketin dünya karargahını, şu anda kendine ait ilk istasyonu inşa etmekte olduğu New Mexico eyaletine kurmayı planlıyor.
Virgin Galactic, yolcularını 2'si pilot 8 kişi taşıyabilen özel dizayn edilmiş uçaklarla taşıyacak. Uzay araçları, istasyondan normal bir uçağın sırtında havalanacaklar. 15 bin metre yükseldikten sonra taşıyıcı uçaktan ayrılacak uzay araçları roketlerini çalıştıracak. Ses hızının yaklaşık 3 katına ulaşıp saatte 4 bin kilometre hızla uzaya yönelecek araçlar, 55 bin metre yükseklikte yörüngeden çıkacaklar. Kısa süre sonra ise yeryüzünden 112 kilometre yukarı çıkmış olacak. Uzay aracı, roketlerin ateşlenmesiyle 100 kilometre yükseklik arasındaki mesafeyi sadece 90 saniye içinde kat edecek. Ulaştığı bu yükseklikte 10 dakika kalacak uzay aracı, yolcularına 4-5 dakika yerçekimsiz ortamı yaşatacak. Yolcular bu 5 dakikalık süre içinde koltuklarını terk edip pencerelerden uzayı ve dünyayı seyredebilecekler.

200 bin dolar olan bu seyahatte 300 kişilik rezervasyon yapılmış durumda.

Virgin Galactic'in yeni ortağı Aabar ise Abu Dhabi'nin en büyük fonlarından biri. Arap Emirliğini yedinci en zengin şehliğine ait olan fon aynı zamanda Mercedes-Benz'i üreten Daimler'in de yüzde 9.1'ine de sahip.

haberaktuel.com