İngiliz gelin, Kürtçe şarkı eşliğinde hayal çekti

15 Nisan 2007 Pazar
Diyarbakırlı Mustafa Aydın ve İngiliz Joanne Duggleby, Kürtçe şarkılar ve halaylar eşliğinde yapılan görkemli düğünle dünya evine girdiler. Dolarların havada uçuştuğu düğünde, halay çekmesini bilmeyen gelinin anne ve babası ilginç görüntüler oluşturdu.
Marmaris'te bir restoranda şeflik yaparken, turist olarak Türkiye'ye gelen Joanne Duggleby'e aşık olan Mustafa Aydın, Diyarbakır'da görkemli bir düğünle dünya evine girdi. Kaplan Düğün Salonu'ndaki törende damadın akrabaları gelinin fotoğrafını çekebilmek için adeta birbirleriyle yarıştı. Düğüne gelinin akrabalarından sadece baba Richard ve anne Yvonne Duggleby katılırken, dans eden gelin ve damat misafirler tarafından uzun süre alkışlandı. Daha sonra Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halay çeken çiftin üzerine dolarlar yağdırılırken, çocuklar atılan dolarları kapabilmek için adeta birbirleriyle yarıştı. İngiliz anne ve babanın halay çekmeleri ise ilginç görüntüler oluşturdu.
Mustafa Aydın, çok mutlu olduğunu belirterek, "6 yıl önce birbirimizi gördük. İkinci yılımızda çıkmaya başladık. Ondan sonra her sene Türkiye'ye gelmeye başladı. Bizim Türk adetlerine biraz yakınlık gösteriyordu. Ben de bir akşam düşünürken tamam hayatımın kadını budur dedim. Yaşımızda geçti. Bir restoranda evlenme teklifi ettim. Diyarbakır'a davet ettim. Örf ve adetleri görsün diye bir ay burada kaldı. Birbirimizi tanıma imkanı bulduk. Türkiye'de oturacağız. Marmaris'te evimiz hazır. Türkçe öğreniyor. Zaten okula gidiyor, ben de yardımcı oluyorum" dedi.
İngiliz gelin Joanne Duggleby ise, Mustafa ve ailesiyle tanıştığı için çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Her şey inşallah çok güzel olur. Marmaris'te beraber çalışacağız. Mutlu olacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.
Diyarbakır'a ilk kez bir İngiliz gelin geldiği öğrenilirken, düğünde geç saatlere kadar halay çeken misafirler gönüllerince eğlendi.
SEBAT KARABULUT -İHA