Talabani, Ankara'ya karşı iyice küstahlaştı: ''5 milyon Türkmen olsa, 1 milletvekili mi çıkardı?''

15 Nisan 2007 Pazar
Irak Devlet Başkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan'da yaptığı görüşmede Irak'ta iddiaların aksine 5 milyon Türkmen bulunmadığını söylediğini belirterek, “İddia edildiği gibi 5 milyon Türkmen varsa, neden sadece Irak Parlamentosu'nda 1 milletvekili çıkarabildiler'' diye sorduğunu anlattı.
Kürdistan Yurtsever Birliği’ne bağlı Kürd- Sat TV'nin haberine göre, Celal Talabani, Suudi Arabistan’da görüştüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Saddam döneminde Kürtler kadar Türkmenler'in de de baskı gördüğünü anlattığını söyledi. Talabani, “Başbakan Erdoğan'a, ‘Bunlar şimdi eski yerlerine istiyor. Bunlara neden engel olalım?'' dediğini belirtirken, şunları söyledi:
“Türkiye'de Irak’ta 5 milyon Türkmen olduğuna dair iddialar var. Başbakan Erdoğan'a bunları hatırlattım, ‘5 milyon Türkmen varsa neden Irak parlamentosuna sadece 1 milletvekili sokabildiler’ diye sordum. Ankara'da Tarık Aziz’e sormuşlardı; ’Türkmenler baskı altında mı?’ diye. O da, ‘Irak’ta Türkmen mi var?’ demişti. Türkmenler de Kürtler gibi, Keldaniler, Asuriler gibi Irak’ta baskı ve zulüm görmüş bir halktır. Biz Türkiye ile diyaloga her zaman hazırız. Sorunlar medya aracılığı ile çözülemez. Kerkük'teki durum Irak Anayasası'ndaki 140'ıncı Madde'nin uygulanması ile belli olacak. Bu bir Anayasa hükmü ve uygulanması gerekir. Türkiye'de seçim yılına girildi. Bu nedenle siyasi rekabet artarken bize yönelik haksız saldırılar da arttı. Bunlar iki ülkenin çıkarına değil.''