Töre ve namus cinayetlerinde Ankara ilk sırada

15 Nisan 2007 Pazar
Töre ve namus cinayetlerinde, Marmara Bölgesi 212 olayla birinci sırada yer alırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri, Marmara, Ege ve İç Anadolu'dan sonra geliyor. Ankara ise töre ve namus cinayetlerinde ilk sırada yer alıyor.
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan'ın soru önergesine verdiği yazılı cevabında, töre ve namus cinayetleri ile ilgili istatistiki bilgilere yer verdi. Bakan Çubukçu'nun açıklamalarına göre, 2000-2005 yılları arasında töre kavramı içinde bin 91 olay meydana geldi. Olayların bölgelere göre dağılımında ise Marmara Bölgesi ilk sırayı aldı. Olayların bölgesel dağılımı şöyle: "212 olay ve yüzde 19'luk oranla Marmara Bölgesi ilk sırada, bu bölgeyi 209 olay ve yine yüzde 19'luk bir oranla Ege Bölgesi izliyor".
Diğer bölgeler ise şöyle sıralanıyor: "Akdeniz Bölgesi 141 olay, İç Anadolu Bölgesi 192 olay, Karadeniz Bölgesi 87 olay, Doğu Bölgesi 95 olay ve Güneydoğu Bölgesi 155 olay".
Bakan Çubukçu'nun verdiği rakamlara göre, Ankara yüzde 10'luk bir oranla ilk sırada yer alırken, Ankara'yı yüzde 9'luk oranla İstanbul ve İzmir illeri izliyor.
kaynak:netgazete