PKK ve MLKP örgütlerinin militanları, geceyarısı İstanbul'da, bir saat otomatik silâhlarla çatıştı

15 Nisan 2007 Pazar
Okmeydanı'nda PKK terör örgütü yandaşları ile MLKP terör örgütü yandaşları arasında çıkan silahlı çatışmanın ardından olaya polis müdahale etti. Terör örgütü yandaşları polisin uyarılarına rağmen dağılmayarak taş ve molotoflarla karşılık vermesi üzerine polis, biber gazı ve plastik mermi kullandı. Göstericilerle yaşanan uzun süreli çatışmanın ardından grup gecenin ilerleyen saatlerinde dağıtıldı.
Okmeydanı'nda akşam saatlerinde MLKP yandaşı bir grubun PKK terör örgütü yandaşları ile başlayan çatışmasında silahlar kullanıldı. Yaklaşık 50 kişi taş ve sopaların yanında karşılıklı silah kullanarak birbirleri ile çatıştı. Olayın üzerine Okmeydanı'na çok sayıda polis sevk edildi. Çevik kuvvet ekiplerinin yanı sıra Özel Harekat timlerinin de hazır bulunduğu Okmeydanı'nda bir süre grubun dağılması beklendi. Polis, hazırlıklarını tamamladıktan sonra grup dağılmayınca panzerlerle ateş yakan gruba yaklaşmaya başladı. Polisin "dağılın" uyarılarına rağmen grup, polise molotof kokteyli ve taşlarla karşılık verdi. Bunun üzerine panzerlerle grup üzerine su sıkıldı. Eylemcilerin dağılmaması üzerine devreye çevik kuvvet ekipleri girdi ve biber gazı kullanarak grubun dağılmasını sağladı. Polisle grup arasındaki çatışma uzun süre devam etti. Gece saat 02.30 sıralarında grup tamamen dağıtıldı.
Plastik mermilerin de kullanıldığı müdahalenin ardından, olay yeri inceleme ekipleri tarafından inceleme yapıldı. MLKP terör örgütü yandaşlarının saldırıda bulunduğu Temel Hak ve Özgürlükler Derneği ile çevredeki sokaklarda araştırma yapıldı. İki grup arasındaki çatışmada 1 kişinin yaralandığı ve şahsın Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındığı öğrenildi. Okmeydanı ve çevresindeki güvenlik önlemleri sürüyor.
kaynak:netgazete