Aç kalan ayılar, arı kovanlarına saldırdı

15 Nisan 2007 Pazar
İklim değişikliği ayıları vurdu. Hakkari'nin Ceylanlı köyünde, aç kalan ayıların 3 defa arı kovanlarına saldırdığı bildirildi.
Havaların sürekli değişmesi nedeniyle yuvalarından çıkan ayılar, yüksek kesimlerde kar yağışının etkisini sürdürmesi nedeniyle dağlık alanda bulunan köylere yönelmeye başladı. Bir süre önce Ceylanlı köyüne musallat olan ayı sürüsü, birçok köylüye ait arı kovanlarını tahrip etmişti. Aradan 2 hafta geçtikten sonra ayılar yine aynı köyde arı kovanlarına saldırmış ve arıların saldırısına uğrayan bir ayı yavrusu ise olay yerinde telef olmuştu.
Aç kalan ayılar, bugün öğle saatlerinde yine Hakkari Ceylanlı köyündeki arı kovanlarına saldırdı. Salih Aydemir isimli vatandaşın 15 arı kovanını parçalayan ayı sürüsü, daha sonra dağlık bölgelere kaçtı.
Ceylanlı Köyü sakinlerinden Hasan Ege, iklim değişikliği nedeniyle yuvalarından erken çıkan ayıların aç kaldığını ve arı kovanlarına saldırdığını belirtti. Ege, "Küresel ısınma ilk başta yaban hayatı perişan etti. Havaların bir taraftan soğuması diğer taraftan aniden ısınması genellikle arıları ve ayıları vuruyor. 55 yaşındayım, ilk defa 3 defa üst üste ayıların arılı kovanlara saldırdığına şahit oluyorum. Ayılar o kadar aç kalmışlar ki gündüz saatlerinde herkesin gözü önünde arılı kovanlara saldırıyor. Bağırıp çağırmamıza rağmen karınlarını duyurduktan sonra yuvalarına doğru kaçıyorlar. Aç kalan ayılar tekrar tekrar köylerdeki arılı kovanlara saldırıyor" şeklinde konuştu.