Karikatür krizi sırasında aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 Müslüman ülkenin büyükelçisine randevu vermeyen, eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, NATO Genel Sekreterliği'ndeki ilk gününde İslam âlemine zeytin dalı uzattı. Rasmussen, Müslüman ülkelerin büyükelçilerini NATO merkezine davet ederek fikir alışverişinde bulunacağını açıkladı.


NATO Genel Sekreterliği görevine 1 Ağustos'ta başlayan eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, ilk resmî çalışma gününde İslam dünyasına sıcak mesajlar verdi. Jyllands Posten gazetesinin 30 Eylül 2005'te yayınladığı Hz. Muhammed'e (sas) hakaret eden karikatürleri 'ifade özgürlüğü' sınırlarında görüp, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 Müslüman ülkenin büyükelçisine randevu vermeyen Rasmussen, genel sekreterliğinin ilk gününde İslam alemi ile diyaloğa geçeceğini söyledi. Rasmussen, Müslüman ülkelerin büyükelçilerini NATO merkezine davet edip, ortak işbirliği konularında fikir alışverişinde bulunacağını açıkladı. 'Karikatür krizi geçmişte kaldı.' açıklamasını yapan Rasmussen, İslam dünyası ile sağlam ve kalıcı diyaloglar kuracağını belirtti. Rasmussen'in bu sözleri karikatür krizinden ders aldığının göstergesi olarak kabul edildi. Rasmussen, karikatür krizi sırasında tüm diyalog kapılarını kapatarak, ülkesinin II. Dünya Savaşı'ndan sonra karşılaştığı en büyük global krizin mimarlarından biri olmuştu. Türkiye ise krizi yönetmekte başarısız olan Rasmussen'in NATO genel sekreterliğine uzun süre karşı çıkmıştı.
NATO'nun yeni patronu, genel sekreterliği sırasında en önemli gündem maddesinin de Afganistan'da istikrarın sağlanması olduğunu belirtti. Rasmussen, basın toplantısında, "Taliban erken sevinmesin. NATO, görevini tam olarak yapıp, ülkede huzuru sağlayana kadar Afganistan'da kalmaya devam edecek. Önceliğim huzurun sağlanmasından sonra ülkenin güvenliğinin Afganlılara bırakılmasıdır. Elbette Afganistan'da sorunun çözümünde sadece savaş seçeneği bulunmuyor. Diğer seçenekleri de dikkate alacağız." dedi. NATO'nun genişleme planları sebebiyle ilişkilerin gerildiği Rusya'ya da sıcak mesajlar vermeyi ihmal etmeyen Rasmussen, 'Rus halkı şunu bilmelidir ki; NATO, Rusya'nın düşmanı değildir.' dedi. Birlik üyeleri arasındaki görüş ayrılıklarına rağmen Rusya ile stratejik ilişkilerin geliştirilmesi için çalışacağını belirterek Rusya'nın da yapılan anlaşmalara saygı göstermesini istedi.

Türkiye'ye verdiği sözleri yerine getirecek NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, görevine atanması öncesinde Türkiye'ye verdiği taahhütleri yerine getirmeyi umduğunu söyledi. Rasmussen, genel sekreterliği konusunda çekinceleri bulunan Türkiye ile vardığı anlaşmanın hatırlatılması üzerine, "Bunları yerine getirebileceğimize güvenim tam. Bu konuda ittifak üyelerinin desteğine güveniyorum." dedi. Nisan ayındaki NATO zirvesinde Ankara, Rasmussen'in İslam âleminden özür dilemesi, yardımcılıklarından birine Türkiye'den bir isim getirilmesi, İttifak'ın Afganistan misyonunun başkanının Türk olması karşılığında çekincelerini geri çekmişti.

ZAMAN