Çin'den Türkiye'deki vatandaşlarına 'dışarı çıkmayın' uyarısı

Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'ndeki şiddet olaylarının ardından Ankara'nın tepkisini çeken Pekin yönetimi, Türkiye'de bulunan vatandaşlarını 'mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları ve kalabalık alanlarla hassas yerlerden uzak durmaları' konusunda uyardı.


Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda, Türkiye'deki Çinlilerden, iki ülke arasındaki gerilim sürdükçe dikkatli olmaları istenirken, China Daily gazetesi de, El Kaide bağlantılı bir internet sitesinde kendini Türkistan İslamcı Partisi lideri olarak tanıtan Şeyh Abdülhak El Türkistani adlı kişinin, Doğu Türkistan'da gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar Çinlilere saldırma emri verdiğini ileri sürdü. Söz konusu şahsın, Çin elçiliklerine, konsolosluklarına ve Çinlilerin toplandığı yerlere saldırarak rehine almaları ve Çinli rehinelerin hapisteki Uygur Türkleri ile değiş tokuş edilmesini istediği belirtildi.
Bu arada Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Çin Merkezi Televizyonu'nun (CCTV) İngilizce yayın yapan 9. kanalında 'Diyalog' adlı programa konuk oldu. Büyükelçi Esenli, 5 Temmuz'da Uygur bölgesinin merkezi Urumçi'de meydana gelen olaylarla ilgili soruyu cevaplarken, Türkiye'nin bunu Çin'in iç işi olarak gördüğünü ve Çin makamlarının sorunu kendi anayasalarına ve taraf oldukları uluslararası sözleşmelere bağlı kalarak çözeceklerine inandığını söyledi.
URUMÇİ'DE TUTUKLAMALAR SÜRÜYOR Çin resmî ajansları, dün başkent Urumçi ve Uygur Bölgesi'nin batısında 319 kişinin 5 Temmuz'da başlayan olaylara karıştıkları gerekçesiyle tutuklandığını duyururken, şahısların etnik kökeni konusunda bilgi vermedi. Resmî kaynaklara göre bu zamana kadar olaylarla ilgili 1.600 kişi gözaltına alınmıştı, ancak gayri resmî kaynaklar bu rakamın 100 bine kadar çıkmış olabileceğini iddia ediyor. 'Uygurların Anası' olarak bilinen Rabia Kadir de geçen hafta yaptığı bir açıklamada olayların ardından 10 bin Uygur Türk'ünün ortadan kaybolduğunu söylemişti.

DIŞ HABERLER SERVİSİ- Zaman