Lazer gösterilerinden sonra eğlencelerde sıklıkla kullanılmaya başlanan havai fişeklere de kısıtlama geldi. Havai fişek gösterileri sebebiyle uçuş güvenliğinin tehlikeye girmesi, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü (SHGM) harekete geçirdi. Havai fişek gösterilerinin ne şekilde yapılabileceği talimatla belirlendi.


Buna göre iniş-kalkış hatları üzerinde, havaalanı civarında havai fişek gösterisi yapılamayacak. Bu alanlar dışında kullanılan gösteri amaçlı havai fişeklere getirilen yükseklik sınırı ise 450 metre. Ayrıca Türk hava sahasında havai fişek gösterisi yapmak isteyenler SHGM'den 10 gün önce izin almak zorunda kalacak.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün yeni talimatnamesi, tüm havayolu şirketleri, havaalanı işletmeleri ve mülki idare amirliklerine gönderildi. Talimatnamede, havaalanları ve heliport yakınları ile uçuş yollarını kapsayan bölgelerde havai fişek gösterilerine kısıtlama getirildiği belirtildi. Yeni esaslara göre havaalanı pisti merkez alınarak 5 bin 600 metre yarıçapındaki alan içerisinde, pistin her iki yönünden 18 bin 600 metre, her iki yanından ise bin 860 metre uzaklıkta irtifası ne olursa olsun havai fişek gösterisi yapılması yasaklandı. Bu bölgeler dışında yapılacak gösterilerde havai fişekler en fazla 450 metre (1.500 feet) yüksekliğe atılacak. SHGM daha önce de uçuş güvenliğini tehlikeye atan lazer gösterilerine kısıtlama getirmişti. Lazer gösterisi yapmak isteyenler, önce SHGM'ye başvurmak zorunda.

ZAMAN