Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'nın yapımını planladığı ve Ukrayna'yı by-pass ederek Avrupa'ya gaz taşıması öngörülen Güney Akım Projesi'ne Türkiye'nin ortak olabileceğini, ancak bunun için fizibilite çalışmalarının sonucunu beklemek gerektiğini söyledi.


Reuters'ın sorularını cevaplayan Yıldız, Türkiye'nin Güney Akım için Rusya'ya sismik araştırma izni vermesinin Nabucco'ya olan desteğine zarar vereceğine yönelik yorumlara katılmadığının altını çizerek, "Güney Akım ve Nabucco birbirini ancak takdim-tehir olarak etkileyebilir. Bunlar birbirini engellemez. Ancak bir süre etkisi olabilir." şeklinde konuştu.
Türkiye'nin Güney Akım'a ortak olabileceğini ancak buna karar vermek için bazı çalışmalar ve detaylara ihtiyaç duyulacağını kaydeden Yıldız, "Öncelikli olarak sismik araştırmaların sonuçlanması lazım. Hat nereden gidecek, derinlik nedir, maliyet ne kadar olacak, jeolojik yapı uygun mu, güzergah tespiti nasıl olacak ve force majeurler... Bunlara bakmak lazım; ardından hangi oranda bu hatta ortak olunacak, girilmeli mi girilmemeli mi değerlendirilmeli." dedi. Yıldız, Türkiye'nin Nabucco'ya olan desteğinden vazgeçmesinin ya da bunun azalmasının hiçbir şekilde söz konusu olamayacağına da vurgu yaptı. Enerji Bakanı, "Güney Akım ya da bir başka proje, hangisi imzalanırsa imzalansın Türkiye'nin Nabucco'da olan kararlılığı kesintiye uğramaz. Türkiye bu konuda taahhütlerinin arkasında." şeklinde konuştu. Bugün verilen kararların etkilerinin ve sonuçlarının daha sonra ortaya çıkacağını, Avrupa'nın bugün 500 milyar metreküpü aşan gaz ihtiyacının 2030 yılında 700 milyar metreküpe çıkacağının gözden kaçırılmaması gerektiğini kaydetti. Bakan Yıldız, Rus-Türk konsorsiyumunun tek katılımcı olduğu nükleer santral ihalesinde de değerlendirmelerin halen devam ettiğini belirtti. Fiyat konusunun halen Rus tarafıyla görüşülmesinin sürdüğünü kaydederken, ağustos ayı sonuna kadar ihalenin sonucuna ilişkin önemli bir noktaya gelineceğini vurguladı.
REUTERS ANKARA
ZAMAN