Irak'taki militanlar özellikle de El Kaide militanları acımasız olabiliyor. 6 yaşındaki bir çocuğu kaçırıp işkence etmek taktikleri arasında yer alıyor.

CNN International'dan Arwa Damon'ın haberine göre; Hıdır henüz 8 yaşında... Her çocuk gibi oyuncaklarıyla oynamayı seviyor. Yine her çocuk gibi babasının mesleğini yapmak istiyor. Ancak polis olan babasının mesleği Hıdır'ın hayatını daha başında değiştirdi.

Hıdır, iki yıl önce Felluce'de El Kaide militanları tarafından kaçırıldı.

Hıdır yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: "Beni kürekle dövdüler, dişlerimi kerpetenle çektiler."

Baba Abdulkadir ise oğluna yapılanları duymaya dayanamadığını söylüyor: "Bana nasıl işkence yaptıklarını anlattığında buna katlanamadım ve ağlamaya başladım."

Militanlar küçük çocuğun tırnaklarını çekip iki kolunu da kırmış. Militanlar Hıdır'a karşılık babasından hapisteki bazı mahkumların serbest bırakılmasını istemiş.

İki yıl sonra Felluce yakınlarındaki Taci'de polis, militanların kaçırdıkları çocukları tuttukları yere ilişkin bir istihbarata ulaştı. Ve Hıdır El Kaide'nin elinden kurtarıldı.

Polis memuru Abdulkadir, El Kaide'nin, ülkesinde varlığını devam ettirdiğini ve oğlunun güvenliğinden endişe ettiğini söylüyor. Ancak polis memurluğunu bırakmayacağını, teröristlerle savaşmaya devam edeceğini de hatırlatıyor.


ekolay haber