Uygur Kızlara Bildik 'Oyun' Devam Ediyor


Uygur Kızlarının Çalıştırılmak Üzere Çin'in Farklı Bölgelerine Gruplar Halinde Götürülmesine 5 Temmuz'daki Olayların Ardından Yeniden Başlandı.
Uygur kızlarının çalıştırılmak üzere Çin'in farklı bölgelerine gruplar halinde götürülmesine 5 Temmuz'daki olayların ardından yeniden başlandı. Binlerce kilometre uzaklıktaki Zhejiang eyaletine götürülen eli kınalı Kaşgar kızları, Çin resmi haber ajansı Xinhua fotoğrafçısına neşeli pozlar verdi.

Resmî rakamlara göre 197 kişinin hayatını kaybettiği Urumçi olayları, güneydeki Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında resmi rakamlara göre 2, Uygurlara göre 12 kişinin öldüğü kavganın ardından patlak vermişti. Söz konusu kavganın, fabrikadaki Uygur kızlarına sarkıntılık yapılması nedeniyle çıktığı öne sürülüyor.

5 Temmuz olaylarının ardından Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden ilk kez bir işçi grubu Çin'in farklı bir bölgesine götürüldü. Uygur kaynakları, kızların başka bölgelerde çalışmaya zorlandığını savunuyor. Çin'in resmî haber ajansı ise, tek tip üniforma giydirilen Uygur kızların neşeli bir şekilde el salladığı fotoğrafları yayınladı.

Hepsi de Kaşgar'ın Jiashi beldesinden 189 Uygur kızı, Çarşamba akşamı trenlerle doğuya sevk edildi. İki gün süren tren yolculuğu Çin'in batı ucundan başladı, doğusunda son buldu. Genç kızların 99'u Shaoxing kentindeki tekstil fabrikalarında, kalanı ise komşu Shandong eyaletindeki çanta fabrikasına 'teslim oldu'.

Xinhua'ya göre, Uygur kızlarının hepsi de memleketlerinden binlerce kilometre uzağa hayalleri için geldi. Kabanisha adlı 18 yaşındaki genç kızın buraya gelirken üç amacı varmış: Ayda bin yuan (yaklaşık 200 lira) kazanmak, Çince öğrenmek ve ufkunu genişletmek.

Sadece Kaşgar'ın Jiashi beldesinden bu yıl aynı şekilde 23 kez işçi sevkiyatı yapılmış. İşçiler doğuya getirilmeden önce iş ve dil kurslarına tabi tutuluyor. Habere göre, yeni işçiler fabrikada klimalı odalarda kalıyor, yemeklerini ise Sincan'dan getirilen aşçılar pişiriyor.

Xinhua'ya konuşan Rezivangülü, Shaoxing'de daha önce de çalışmış. "Buraya ilk geldiğimde evimi özlediğim için sürekli ağlardım. Ama şimdi alıştım ve burayı seviyorum" diyen Rezivangülü, Çin'in farklı kesimlerinde çalıştırılan 19 bin Jiashili işçiden yalnızca biri. Habere göre, gurbette çalışan Jiashililer daha fazla kazanıyor ve hatta kendi işlerini kurmak üzere memleketlerine geri dönüyor.

(CİHAN)