Irak'ta Domuz Gribi Hastalığından İlk Ölüm

Irak'ta H1n1 Virüsünün Neden Olduğu Domuz Gribi Hastalığıyla Bağlantılı İlk Ölüm Görülürken, Ülke Genelindeki Vaka Sayısı da 67'ye Yükseldi.


Irak Sağlık Bakanlığı Genel Sağlık Dairesi Müdürü İhsan Cafer, yaptığı açıklamada, Irak'ta domuz gribi hastalığıyla bağlantılı ilk ölümün geçen perşembe günü Necef'te görüldüğünü dile getirdi. H1N1 virüsü nedeniyle yaşamını yitiren hastanın genç bir kadın olduğunu ifade eden Cafer, ölen kadının ailesinde virüse rastlanmadığnı söyledi.

Cafer, ellerindeki en son verilere göre Irak genelinde 67 kişide domuz gribi belirlendiğini, kendilerinde domuz gribi belirlenenlerden 22'sinin Irak vatandaşı, 39'u ABD askeri olmak üzere 45'inin yabancı uyruklu olduğunu bildirdi. Cafer, domuz gribi belirlenen hastaların çoğunun iyileştiğini de kaydetti. Acil durumlarda Irak nüfusunun en az yüzde 30'unun ihtiyacını karşılamak amacıyla domuz gribi aşısı alımı için çaba harcadıklarını belirten Cafer, bu bulaşıcı hastalıktan korunmak ve halkı bilgilendirmek için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Irak'ta ilk domuz gribi vakaları, 23 Mayıs'ta ABD'nin Chicago kentindeki musabakalardan dönen Irak Bayan Basketbol Milli Takımı oyuncularının 6'sında belirlenmişti. (Anadolu Ajansı)